Bilgisayar destekli probleme dayalı öğrenmede öğrencilerin önbilgi düzeyi ve öğrenme yaklaşımlarının problem çözme becerilerine ilişkin algıları ve güdülenmelerine etkisi
The effect of students? level of prior knowledge and approaches to learning on perceived problem solving skills and motivation in computer supported problem based learning
- Tez No: 234245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu arastırmada bilgisayar destekli PDÖ'de üniversite ögrencilerinin önbilgidüzeylerinin ve ögrenme yaklasımlarının problem çözme becerileri ve güdülenmelerineolan etkileri incelenmistir. Arastırmada 3 X 3 faktöryel desen kullanılmıstır. Arastırmanınbirinci faktörü düsük, orta ve yüksek olarak sınıflandırılan ögrencilerin önbilgidüzeyleridir. Arastırmanın ikinci faktörü ise derin, yüzeysel ve basarma yaklasımı olaraksınıflandırılan ögrencilerin ögrenme yaklasımlarıdır. Arastırmanın 5 hafta süren deneyselislemleri, 2006/2007 egitim-ögretim yılı bahar dönemi ?Egitsel Yazılımların TasarımıGelistirilmesi ve Degerlendirilmesi? dersini alan 38'i Ankara Üniversitesi Egitim BilimleriFakültesi, 45'i Gazi Üniversitesi Egitim Fakültesi Bilgisayar ve Ögretim TeknolojileriEgitimi Bölümü 4. sınıf ögrencisi olmak üzere toplam 83 üniversite ögrencisi üzerindeyürütülmüstür.Arastırmada veri toplama aracı olarak arastırmacı tarafından gelistirilen ?ÖgrenmeYaklasımları Ölçegi?, ?Probleme Dayalı Ögrenmeye Yönelik Güdülenme Ölçegi?,?Önbilgi Testi? ve Heppner ve Peterson tarafından gelistirilen ?Problem Çözme Envanteri?kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde t testi, tek faktörlü ANOVA, tekrarlı ölçümleriçin iki faktörlü ANOVA ve MANOVA gibi parametrik test teknikleri kullanılmıstır.Elde edilen sonuçlara göre, PDÖ uygulamasının ögrencilerin problem çözmebecerilerini gelistirmede ve güdülenme düzeylerini artırmada önemli bir etkiye sahipoldugu belirlenmistir. Ögrencilerin önbilgi düzeylerinin ve ögrenme yaklasımlarınınproblem çözme becerisine iliskin algı ve güdülenmeleri üzerinde tek tek etkilerinin olmadıgıgibi ortak etkilerinin de bulunmadıgı ortaya çıkarılmıstır. Bu bulguya dayanarak buarastırma grubu için baskın ögrenme yaklasımları ve önbilgi düzeyleri ne olursa olsunbütün ögrencilerin, problem çözme becerisine iliskin algıları ve güdülenme açısındanprobleme dayalı ögrenmeden olumlu sekilde etkilendigi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of students? level of prior knowledge andapproaches to learning on their perceived problem solving skills and motivation incomputer supported problem based learning. The research is conducted as 3 X 3 factorialdesign. The first factor of the study is the students? level of prior knowledge that is clarifiedas low, middle and high. The second factor of the study is the approach to learning ofstudents that is clarified as surface, deep and achieving. The experimental process of studywhich lasted 5 weeks has been carried out on 83 attendants consisting of students whostudy at Ankara University and Gazi University, Faculty of Educational Sciences,Department of Computer Education and Instructional Technology and who have attendedthe course of ?Design, Development and Evaluation of Educational Software? in thesecond semester programme of the fourth grade.As the data collection instrument the Scale of Approaches to Learning, the Scale ofMotivation towards Problem Based Learning, the Prior Knowledge Test are developed byresearcher and the Problem Solving Inventory is developed by Heppner and Peterson wereused. The collected data were analyzed by t test, One-Way ANOVA, Two-Way ANOVA forMixed Measures and MANOVA.According to the results, it has been determined that problem based learning have asignificant effect on developing of students? perceived problem solving skills and onenhancing of students? motivation. It also shows that the level of prior knowledge andapproach to learning which is adopted by student neither one by one nor collectively haveno effect on students? problem solving skills and their motivation. Based on these findingsit has been said that whole students may positively affected from problem based learning interms of development of perceived problem solving skill and motivation without no affectfrom their level of prior knowledge and dominant approach to learning.