Etkileşimli elektronik kitapla öğretimin öğrenci başarısına etkisi
Effect of instruction with interactive electronic book on the success of the student
  1. Tez No: 234252
  2. Yazar: ZAFER GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırma etkileşimli elektronik kitapla öğretimin elektronik kitaplaranazaran öğrenci başarısına olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmış vearaştırma deneysel araştırma modeline dayalı olarak yürütülmüştür.Elektronik kitapta bulunması gereken tasarım ilkeleri kapsamlı bir alanyazın çalışması ve uzman değerlendirmeleri yardımıyla sınıflandırılarak,uzmanların eleştirileri doğrultusunda geliştirilmiştir.Araştırma örneklemi toplam 105 öğrenciden oluşmaktadır. Birinci grup52 ikinci grup 53 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulamalar sırasındaöğrencilere başarı testi (öntest-sontest-kalıcılık) verilmiştir. Bu veri toplamaaracından elde edilen veriler deney gruplarının yansız olarak atanmasında dakullanılmıştır.Elektronik ortamda geliştirilen etkileşimli e-kitapla, öğretim uygulamasısonucunda son-test ve üç hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilenverilerin istatistiksel çözümlemelerinde aritmetik ortalama, standart sapma,ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucundaöğrencilerin etkileşimli e-kitapla öğrenme uygulaması sonucunda sontest vekalıcılık test puanları arasında anlamlı bir fark vardır. Bu bulgu, deneyselişlemin öğrenci başarısını ve öğrenmenin kalıcılığını anlamlı bir şekildeartırdığını göstermektedir.Araştırmanın bulguları alt amaçlar doğrultusunda ele alınmış oluptablolar halinde açıklanmış ve yorumlanmıştır. Araştırma sonunda elde edilensonuçlara dayalı olarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to find out the effect of instructionthrough interactive electronic books in comparison with electronic books onthe success of student and it has been carried out in the settings ofexperimental research design.The design principles required to be included in e-books have beendeveloped and classified through a comprehensive literature review and theauthorities? critics.Research sample consists of 105 students in total. First group consistsof 52 students; second group consists of 53 students. During the practices,students were asked to take the achievement tests (as pre-test, post-test,retention test). The data obtained from this data instruments are used inassigning groups randomly.Post-test is administered at the end of the application of the interactivee-book developed and instruction, and afterwards retention test isadministered three weeks later. In the analysis of data, mean, standarddeviation, t-test for independent samples are utilised. After the analysis ofdata, significant differences were found out between students? post-test andretention tests as a result of the instruction with e-books. It means thattreatment affect positively students? achievement and retention of learning.The findings of the study had been considered within the framework ofsub-aims of the study and explained within the tables and also interpreted. Atthe end of the study, the suggestions developed that are based on thefindings obtained were included.