Eş zamanlı iletişim teknolojilerinin yargı alanında kullanımının kurumsal iletişimin verimliliğine etkisi; SEGBİS Erzurum örneği
The impact of the use of synchronous communication technologies in the jurisdiction on the efficiency of corporate communication: Example of SEGBİS Erzurum
- Tez No: 679341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Amaç: Bu çalışma eş zamanlı iletişim teknolojilerinden bir olan ses ve görüntü bilişim Sisteminin (SEGBİS) yargılama faaliyetlerinde kullanımının yargı alanında kurumsal iletişimin verimliliğine etkisini tespit etme amacıyla yapılmaktadır. Araştırma ile yargılama faaliyetleri sırasında SEGBİS kullanan hâkim, Cumhuriyet savcısı, avukat ve kullanıcı personelin tutumlarını belirleyerek teknolojinin ana etkenlerini saptama ve bu teknolojinin yargı faaliyetlerinde kullanımının kurumsal iletişimin verimliliğine etkisi tespit edilecektir. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden araçsal durum çalışması deseni ile yürütülmüştür. Çalışmada amaçsal örneklem dahilinde belirlen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'nde görev yapan hâkim, Cumhuriyet savcısı, kullanıcı personel ve Erzurum Barosu'na kayıtlı avukatlarla yüz yüze görüşme ve SEGBİS duruşma gözlemlerinden oluşan iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek kod ve kategorilere dönüştürülmüş ve çalışmanın alt problemlerine uygun olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamında elde edilen gözlem ve görüşme verileriyle katılımcıların yargılama faaliyetlerinde SEGBİS'in tercih edilebilirliğine ilişkin görüşleri ve tercihlerini etkileyen kişisel iletişim ortamları, SEGBİS'in teknolojik özellikleri, kullanım etkileri ve SEGBİS'e ilişkin algılamalar ile yargı alanında teknolojik sistem kullanımına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Sonuç: Çalışma kapsamında gerçekleştirilen görüşme ve gözlem bulgularından SEGBİS'in yargılama faaliyetlerinde kullanımının yargı alanına“uzaktan erişim imkânı, zamanı verimli kullanma, ekonomik avantaj sağlama, yargılama sürecini kısaltma”gibi birçok avantaj sağladığı, aynı şekilde yargı alanında teknolojik sistem kullanımının Adalet Bakanlığı kurumu ve yargı mercilerinin“güven ve saygınlığını arttırma, tanınırlık ve prestijini arttırma, bağlılık ve işlerliğini arttırma, erişim ve etkileşimini arttırma”gibi olumlu etkileri olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu bağlamda SEGBİS teknolojisinin yargı alanında kurumsal iletişimin verimliliğini arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is carried out to determine the effect of the use of audio and video it system (SEGBİS), one of the synchronous communication technologies, in judicial activities on the efficieney of corporate communication in the jurisdiction. Determining the attitudes of judges, prosecutors, lawyers and user personnel who use SEGBİS during research and trial activities will determine the main factors of technology and the effect use of this technology in judicial activities on the efficiency of corporate communication. Method: This study conducted using an instrumental case study pattern from qualitative research method. İn this study. Data collection tools consisting face to face interviews and SEGBİS hearing observations with judges, public prosecutor, user personnel and lawyers registered Determined within Purposive Sampling the data obtained within the scope of the study were analyzed by content analysis methods. It were converted into codes and categories and classified according to the sub problems of the study. Findings: Observation and interview data obtained within the scope of the study showed that participants views on the preferability of SEGBİS judging activities and personnel media affect their preferences, technological characteristics of SEGBİS usage effects and perceptions of SEGBİS as well as findings on the use of technological systems in the jurisdiction. Results: The study findings from interviews and observations are performed within the scope of the jurisdiction of activities to use in judging SEGBİS“remote access, use time efficiently, economic advantage, providing abbreviation with the judicial process”in the same way it provides many advantages such as the use of the technological system in the area of the judiciary and judicial authorities the authority of the ministry of justice“trust and reputation enhancement, reaction, and increase your prestige, commitment increase performance, increase access and interaction”have pasitive effect, such as resuts achived, in this context, it has been concluded SEGBİS technology increases the efficiency of corporate communication in the jurisdiction