Yönetici ve eğiticilerin görüşlerine göre sanayi işletmelerinde öğretim sistem tasarım modelinin uygulanabilirliği
Feasibility of instructional system design models in industrial business enterprises according to the opinions of managers and educators
- Tez No: 234253
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmada eğitim teknolojisi kuram ve uygulamaları bağlamında; işletmelerin eğitim birimlerinde, öğretim sistem tasarım sürecini uygulanabilirlik açısından değerlendirmek amaçlanmıştır. Tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın çalışma evrenini, Türkiye'de faaliyet gösteren ve TÜSİAD-KalDer kalite ödüllerinin verilmeye başlandığı 1993 yılından 2005 yılına kadar geçen zamanda büyük işletme dalında ödül almış 19 üretim işletmesi ve Avrupa Kalite Ödülü alan bir işletmeden 18 işletme eğitim birim yöneticisi ve 35 eğitici oluşturmuştur.Öğretim sistem tasarımı kuramsal yapısı ve öğretim sistem tasarım modelleri literatürden araştırılmıştır. Uygulamadaki durumu araştırmak amacıyla ulusal kalite ödülü alan sanayi işletmeleri eğitim yönetici ve eğiticilerinin olmasını istedikleri durumu ve mevcut uygulamadaki durumu yansıtabilecekleri öğretim sistem tasarım öğelerine ilişkin özgün anket formu hazırlanmıştır. Anketle toplanan veriler SSPS programında çözümlenmiştir. Gruplararası farkların belirlenmesinde, değişken kategorilerinde yer alan birey sayısının küçük (n
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the instructional system design process from the point of view of feasibility at the education units of business enterprises within the context of educational technology theory and practices. The participants of the study were 19 production business enterprises, which have been active in Turkey, awarded with TÜSİAD-KalDer quality award that have been being given between the years of 1993 and 2005 in the category of `large-size business enterprise?, 18 education unit managers and 35 educators from a business enterprise honoured with European Quality Award.The theoretical foundations of instructional system design and the models of instructional system design models were obtained from the relevant literature. An original questionnaire on the aspects of instructional system design was developed in order to get the opinions of education managers and educators of the awarded industrial business enterprise towards the current and demanded applications. The SPSS software package was used to analyse the data gathered via questionnaire. Since the number of the participants included in variable categories is less than 30 (n