Teknik danışmanlık hizmetlerinin öğretmenlerin öğretim teknolojilerini kullanma yaklaşımlarına ve öz-yeterlik algılarına etkisi
The effect of the technical advisory services on teachers' approaches to instructional technologies and on their perceptions of self-efficacy
  1. Tez No: 234270
  2. Yazar: ÇETİN ORDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırma, teknik danışmanlık hizmetlerinin öğretmenlerin öğretim teknolojilerini kullanma yaklaşımlarına ve öz-yeterlik algılarına etkisi belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu araştırma ön test son test kontrol gruplu deneysel modele göre tasarlanıp uygulanmıştır. Teknik danışmanlık hizmeti, araştırmanın bağımsız değişkeni; öz-yeterlik algısı ve kullanım yaklaşımları ise bağımlı değişkenidir. Araştırma, 2006?2007 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde yapılmıştır. Araştırmaya sınıf ve branş öğretmenleri katılmıştır. Öğretmenler, deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubuna toplu bir bilgilendirme yapılmış, ayrıca ihtiyaçları olduğunda teknik danışmanlık hizmetleri verilmiştir. Yapılan bilgilendirmenin içeriğini, öğretmenlerin öğretim teknolojilerini kullanma yaklaşımları oluşturmuştur. Araştırmada, öğretim teknolojisi kullanımı konusunda öz-yeterlik algısı ve kullanma yaklaşımları test edilmiştir. Öz-yeterlik algılarını belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen öğretim teknolojisi kullanımı öz-yeterlik ölçeği; kullanım yaklaşımları verilerini toplamak için ise anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Kullanım yaklaşımlarını ortaya koymak için deney ve kontrol grupları karşılaştırılmıştır. Araştırma için elde edilen verilerde öz-yeterlik algısını test etmek için iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır ve yaklaşımlardaki değişimi test etmek amacıyla yüzde ve frekanslar hesaplanmıştır. Araştırmada tüm denenceler .05 düzeyinde analiz edilmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, öğretmenlerin öğretim teknolojilerini kullanma amaçlarının, öğretim teknolojilerini kullanmada tercih ettikleri yöntemlerin ve öğretim teknolojileri kullanımı öz-yeterlik algılarının teknik danışmanlık hizmeti aldıktan sonra farklılaştığı yönündedir.Bu bulgular çerçevesinde: okullarda, öğretmenlerin öğretim teknolojisi alanında danışmanlık hizmeti alabileceği servislerinin kurulması; kurulacak servislere eğitim uzmanlarının görevlendirilmesi; servislerde, öğretim teknoloji alanında hizmetiçi eğitim programlarının planlanması ve uygulanması;hizmetiçi eğitim uygulamaların devamı olarak gereksinim duyduklarında öğretmenlere teknik danışmanlık hizmetlerinin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been proceeded in order to display the effect of the technical advisory services on teachers' approaches to using the instructional technologies and on their perceptions of self-efficacy.This research has been conducted on the pre-tested, final-tested and control-group empirical model. Technical advisory service is the independent variable of the research while the perceptions of self-efficacy and the methods of using instructional technologies are the dependent variable. The study has been conducted throughout the second semester of the 2006-2007 educational year. Teachers in primary and secondary education have participated in the study. Teachers were separated as experimental groups and control groups. Experimental group was informed; besides, technical advisory help was provided when they needed. The content of the briefing was made up of teachers' approaches to instructional technologies. In the research, the perceptions of self-efficacy and the approaches to using the instructional technology have been tested. With the purpose of defining the perceptions of self-efficacy; a scale on using instructional technologies designed by the researcher and a questionnaire to collect the data on the methods in using instructional technology were used. Collected data were analyzed by SPSS Package Programme. In order to manifest the methods of usage, experimental and control groups were compared. In analysis of data, two-factor ANOVA was used to test the perception of self-efficacy and the percentage and frequencies have been calculated to test the change in approaches. All the test subjects were analyzed at .05 level.The results of this study displayed that teachers? aims at using instructional technologies, the methods they prefer in using the instructional technologies and the level of their perception of self-efficacy have been changed after getting the technical advisory service.In the framework of these results; services by which teachers will get technical advisory service in the field of instructional technology should be founded at schools, training professionals should be charged in these services, planning and application of in-service training programmes in these services should be made, and teachers should be provided with the technical advisory services when they need as a pursuance of in-service training programmes.