Ders yönetimi bilgi sistemi destekli web tabanlı öğretimin kursiyerlerin akademik başarılarına ve web tabanlı öğretime yönelik tutumlarına etkisi (K.K.K.lığı Mebs okulu örneği)
The effect of course management system supported web based learning on student?s academic achievement and their attidudes towards web based education (Turkish land forces communication, electronics and information command school sample)
- Tez No: 234275
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırma, Moodle Ders Yönetimi Bilgi Sistemi (DYBS) ile desteklenen kursların, kursiyerlerin web tabanlı öğretime yönelik tutumları ve bir dersteki akademik başarıları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemler Okulu'nda 2006?2007 eğitim-öğretim yılında açılan temel kurslara katılan kursiyerler oluşturmuştur. Araştırma Subay Temel Kursundaki 68 kursiyere uygulanmıştır.Araştırmacı tarafından seçilen Moodle DYBS ile İnternet üzerinde bir web sitesi oluşturulmuştur. Ders öğretmeni dersiyle ilgili içeriği ve sınav sorularını ekleyerek DYBS'nde bir kurs oluşturmuştur. Kursiyerler ise öğretim elemanı tarafından siteye eklenen yayınlar, makaleler, konu anlatımları, sınav sorularını istedikleri yer ve zamanda ulaşarak kullanmışlardır. Ders öğretmeni ve kursiyerler, forumlar ve sohbet bölümünden birbirleriyle istedikleri zaman ve yerde iletişim kurmuşlardır. Ayrıca kursiyerler bu site aracılığıyla ödevlerini ders öğretmenine göndermişler, notlarını öğrenebilmişlerdir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, Web Tabanlı Öğretim Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Moodle DYBS'ne ilişkin kursiyer görüşlerini almak içinkursiyer görüşleri formu, öğretim elemanı görüşlerini almak için öğretim elemanı görüşme formu kullanılmıştır. Ders süresince kursiyerlerin Moodle DYBS'nde derse ait modüllerin kursiyerler tarafından kullanım süreleri ayrıntılı şekilde DYBS tarafından kaydedilmiştir.Moodle DYBS ile desteklenen kursa katılan kursiyerler ile geleneksel yöntem ile düzenlenen kursa katılan kursiyerlerin, akademik başarıları ve Web Tabanlı öğretime yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına yönelik olarak karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Moodle DYBS ile desteklenen kursiyerlerin Moodle DYBS modüllerini kullanım sıklıkları ile akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını sınamak amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır.Moodle DYBS ile desteklenen kursiyerlerin ve öğretim elemanının Moodle DYBS'ne İlişkin görüşleri nitel verilerin sayısal analizi tekniğine göre değerlendirilmiştir. Açık uçlu sorulara verilen yanıtlar ise betimsel analiz tekniğine göre değerlendirilmiştir.Araştırma bulguları araştırmanın amaçları doğrultusunda ele alınarak tablolar halinde açıklanarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak, Moodle DYBS ile desteklenen kursa katılan kursiyerler ile geleneksel yöntem ile düzenlenen kursa katılan kursiyerlerin, akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılığa yol açmadığını göstermiştir. Ayrıca, Moodle DYBS ile desteklenen kursa katılan kursiyerlerin; Moodle DYBS modüllerini kullanım sıklıkları ile akademik başarıları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak, Moodle DYBS ile desteklenen kursa katılan kursiyerlerin; kurs öncesi Web Tabanlı öğretime yönelik tutumları ile kurs sonrası Web Tabanlı öğretime yönelik tutumları arasında anlamlı bir fark oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of Moodle CMS on students? attitudes towards `Web Based Learning? and their academic achievement in a course. At this study, an experimental research design of pre-test/post-test control group is used.Study group consists of students who attended to Basic Officer Course of Communication, Electronics and Information Command School in 2006-2007 Academic Year. 68 students from Basic Officer Course took part in the study.A web site is constructed with Moodle CMS chosen by the researcher. Course instructor set up a course by adding the relevant course content and the questions. Students used those content such as publications, articles, course notes, exam questions etc. where and when ever they are available. Teacher and students always keep in touch with each other by means of a forum and chat module. In addition, students used this site to send their assignments and to see their grades.Web Based Learning Attitudes Scale were utilized as data collection instrument. The qualitative data are collected by interview forms (student interview form and instructor interview form). During course period, Moodle CMS modules usage frequencies of students are logged in details by CMS.Two-way ANOVA for mixed measure test is used to investigate the effect of Moodle CMS on students? attitudes towards Web Based Learning and their academic achievement. Correlation analysis technique is used to investigate relations between Moodle CMS modules usage frequencies of students and their academic achievements.Teacher?s and students? opinions towards Web Based Learning are analyzed by using numerical analysis technique for qualitative data. Responses to open-ended questions are analyzed by using descriptive analysis technique.Findings of the study are presented and interpreted by the tables considering the aims of the research. The results of the study revealed that Moodle CMS has not led to significant difference on academic achievement. Besides, there is no correlation between Moodle CMS modules usage frequencies of students and their academic achievement. However, the results also showed that Moodle CMS affects students? attitudes towards Web Based Learning. A significant difference on students? attitudes towards Web Based Learning is observed before and after they used the Moodle CMS.