Kur'ân'da iman epistemolojisi
Belief epistemoloji
- Tez No: 234293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULCELİL CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmamızda Kur'ân'da iman epistemolojisi konusunu işledik. Öncelikle imanın kelime ve terim anlamları verilmiş, daha sonra ise İslam âlimlerinin vermiş oluğu tanımları kitaba yazdık. Aynı şekilde epistemoloji üzerinde de durduk.İkinci bölümde imanın eş anlamlı kelimelerini açıklığa kavuşturduk. Açıkladığımız bu kelimeler şunlardır: İnanç, akide, marifet, tasdik, ikrar, sebat v.b Daha sonra imanın karakteristik özelliği olan şu kelimelerini yazdık: Şükür, tövbe, korku, sevgi, ihsan, umut, ahlak v.b. İmansızlığın karakteristik özelliği olan bazı kelimeler üzerinde de duruldu. Bunlardan bazıları; Huzursuzluk, inkârcılık, kibir, haset, küfür, taassup, nifak, nankörlük, kötü zan v.b.Üçüncü bölümde ise iman esaslarını tek tek ele aldık. Ele aldığımız bu iman esasları şunlardır: Allah'a iman, meleklere iman, peygamberlere iman, kitaplara iman, Ahiret gününe iman, kadere iman.Dördüncü bölümde, mezheplerin tartıştıkları muhtelif konuları ele aldık. İslam âlimlerinin Kur'ân'da gösterdikleri delilerini araştırdık. Örneğin; `iman ve islam', `iman ve amel' v.b. konular. Âlimlerin bazıları, `iman ve islam aynıdır'; bazıları, `iman ve islam farklıdır' demişlerdir. Biz de bu iki görüşü incelemekle beraber, `iman ve islam içiçedir (girifttir)' inceleme konusu yaptık. Aynı şekilde, `imanın artıp eksilmesi' konusu da bu metotla incelendi: Âlimlerden bazıları `iman, hem artar hem eksilir'; bazıları, `iman hem artmaz hem eksilmez' ; diğer bazıları da `iman artar, fakat eksilmez' demişlerdir. Biz bu bilgileri Kur'ân ışığı altında inceledik.Sonuç bölümünde konu ana hatlarıyla verildi.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmamızda Kur?ân?da iman epistemolojisi konusunu işledik. Öncelikle imanın kelime ve terim anlamları verilmiş, daha sonra ise İslam âlimlerinin vermiş oluğu tanımları kitaba yazdık. Aynı şekilde epistemoloji üzerinde de durduk.İkinci bölümde imanın eş anlamlı kelimelerini açıklığa kavuşturduk. Açıkladığımız bu kelimeler şunlardır: İnanç, akide, marifet, tasdik, ikrar, sebat v.b Daha sonra imanın karakteristik özelliği olan şu kelimelerini yazdık: Şükür, tövbe, korku, sevgi, ihsan, umut, ahlak v.b. İmansızlığın karakteristik özelliği olan bazı kelimeler üzerinde de duruldu. Bunlardan bazıları; Huzursuzluk, inkârcılık, kibir, haset, küfür, taassup, nifak, nankörlük, kötü zan v.b.Üçüncü bölümde ise iman esaslarını tek tek ele aldık. Ele aldığımız bu iman esasları şunlardır: Allah?a iman, meleklere iman, peygamberlere iman, kitaplara iman, Ahiret gününe iman, kadere iman.Dördüncü bölümde, mezheplerin tartıştıkları muhtelif konuları ele aldık. İslam âlimlerinin Kur?ân?da gösterdikleri delilerini araştırdık. Örneğin; `iman ve islam?, `iman ve amel? v.b. konular. Âlimlerin bazıları, `iman ve islam aynıdır?; bazıları, `iman ve islam farklıdır? demişlerdir. Biz de bu iki görüşü incelemekle beraber, `iman ve islam içiçedir (girifttir)? inceleme konusu yaptık. Aynı şekilde, `imanın artıp eksilmesi? konusu da bu metotla incelendi: Âlimlerden bazıları `iman, hem artar hem eksilir?; bazıları, `iman hem artmaz hem eksilmez? ; diğer bazıları da `iman artar, fakat eksilmez? demişlerdir. Biz bu bilgileri Kur?ân ışığı altında inceledik.Sonuç bölümünde konu ana hatlarıyla verildi.SUMMARYThis book give us some information about faith epistemology at the Quran. First of all we gave faith?s mean word and term in the book. After words, we put faith means of Islam knowing in the book. In the same way we gave information about epistemology?s mean.We explanation faith?s sinonim words in two part. These words: Belief, religious faith, skill congirmation, confession, perseverance etc. After words we wrote faith?s character feature be these word: thank god!, repentance, fear, attection gift, hope, ethics etc. Don?t belief?s character teature: uneasiness, denial, arrogance, enuy, swearword, bigotry, discord, ungreatefulness, bad supposiition etc.We one by one to take up faith?s foundation in three part. This faith foundation: Belief to Allah, belief to angels, belief to the bibles, belief to prophets, belief to doomsday, belief to destiny.We take up sect of argue various subfect and we look them at the Quran in four part. Such us faith and Islam, faith and act etc. Some knowing say `faith and Islam are same? ; some knowing say `faith and Islam aren?t same? . We say `Islam and faith are one within the other?. In the same way, faith?s increase and faith?s fall?s topic we examination that method. Some knowing said `faith is increase and faith is fall? ; some knowing said `faith isn?t increase and isn?t fall?; other knowing said `faith is increase but faith isn?t fall?. We ecamination this information at the Quran part of result.Topic gave main lines.