İsimden müsemmaya Allah'ı tanımak
To know Allah from his names
  1. Tez No: 234303
  2. Yazar: FETHİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İslam inanç esasları arasında Allah inancı çok önemli yer tutmakta, adeta diğer inanç esasları bunun üzerine bina edilir. Çünkü Allah inancını sağlam bir şekilde anlayan ve kabul eden bir insan diğer imanî konuları da rahatlıkla kabul edebilir. Bundan dolayıdır ki Allah'a tam iman etmek, O'nun zatî ve subutî sıfatlarının yanı sıra güzel isimlerini de bilmeyi gerektirir.Bu anlayıştan hareketle çalışmamızda Allah'ın güzel isimlerini ve bu konudaki kelamî problemlere yer verdik. Çalışmamızın ilk bölümü el-Esmaül-Hüsnâ ile ilgili birtakım kavramların açıklanmasına ve bu konuda yapılan çeşitli kelamî tartışma ve görüşlere yer verdik.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Allah'ın güzel isimlerinin sınıflandırmasını yaptık. Şüphesiz ki Allah'ın isimleri birçok kritere göre sınıflandırılmıştır. Biz ise burada isimleri anlamlarına göre gruplandırarak muhataplara farklı bir bakış açısı kazandırmak istedik.Neticede Yüce Allah, kendisini Kur'an-ı Kerim'de bize nasıl tanıtmışsa öyle inanma ve ona göre de hareket etmek zorundayız.
Özet (Çeviri)
Among the fundamentals of faith in ıslam belief in Allah takes on a great signigicance, and it is a foundation upon which the other tenetes are hased. Because any person accepting the belief in Allah will find it easy to accept in the other credentials related to this belief this is why it is imperative to understand the attributes of Allah as well as the beautiful names in order to have a full belief in faith.Based on this premise, in our study, we touched on the beautiful namess of Allah as well as the theological principples. In one of the chapters of our study tittled as ?el-Esmau?l-Hüsna? some theological concepts and discussions have been given.In the second chapter of our study, a classification of the beautifal names of Allah was made Aithough there has been different classifications based on different criteria like their semantic backgrounds a different approach has been adopted.In conclusion, It is imperative for us to submit to the belief in Allah as intro duced in the Qur?an.