Hilmi Ziya Ülken'in insan felsefesi
Human philosophy of Hilmi Ziya Ülken
  1. Tez No: 234302
  2. Yazar: EDİP YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Hilmi Ziya Ülken'in İnsan Anlayışı incelenmiştir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Genel olarak felsefe tarihi boyunca insan felsefesi, Hilmi Ziya Ülken'in hayatı ve eserleriyle genel felsefe anlayışı ve son olarak da Hilmi Ziya Ülken'in İnsan Anlayışı bu çalışmada ele alınmıştır.Birinci bölümde, felsefe tarihinde insan tanımı ve anlayışındaki değişmeler, Antikçağ, Ortaçağ ve Yeniçağ olmak üzere dönemler itibariyle özet şekilde işlenmiştir.İkinci bölümde, Hilmi Ziya Ülken'in hayatın, eserleri ve genel felsefesi ele alınmıştır. Burada hayatındaki değişim evreleri, eserleri, kitaplar, tercümeler, çeviriler ve makaleler şeklinde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise, Hilmi Ziya Ülken'in insan konusundaki görüşleri üzerinde durulmuştur.Araştırmanını sonucunda elde edilen bulgular sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, I study Human Undertanding Of Hilmi Ziya Ulken. This work consist of three chapters. In this my study, in general, evuluated his life and worksandperspectiveness of philosophy and finaly, human philosophy during in history of philosophy.In first chapter, evaluated it summarized defination and changes of human in the age of ancient and medieval and moder times in the history of philosophy.In second chapter, evaluated, life of Hilmi Ziya Ulken's life Works and his philosophicalopinions. In der, evaluated, eras of his life and his Works, his boks, tranlations, articles.In third chapter researched his concerning oj human.In the and this researcing my optained findings evaluated in result cehapter.