Kültür varlığı kaçakçılığı ve Van ili örneği
Culture property smuggling and the example of Van
  1. Tez No: 234317
  2. Yazar: HAŞİM YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sanat Tarihi, Public Administration, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Kültür varlığı kaçakçılığı devletin yetkili kurumları tarafından ülkemizde yeterince önemli bir sorun olarak görülmemektedir. Bu çalışma ile Van penceresinden konuya dikkat çekilmek istenmiştir. Öncelikle tanımlar verilmiş ve konunun önemi vurgulanmıştır. Kaçaklık geniş bir şekilde işlenmiş ve önemli mevzuata kolay ulaşılması bakımdan teze konulmuştur. Van tarihi incelenmiş ve Anadolu'nun önemli bir merkezi olduğu, bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığı ortaya çıkmıştır.Kültür varlığı kaçakçılığının tarihsel sürecinde Cumhuriyet dönemi ve öncesi alınan tedbirler karşılaştırılmış ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde çeşitli sebeplerden dolayı kültür varlığı kaçakçılığının özellikle yabancı kökenli insanlar tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. Cumhuriyet döneminde ise ilk mevzuatın çok geç uygulamaya sokulduğu öğrenilmiştir.Van ilinde çok çeşitli kaçakçılık yapılmaktadır. Bölgenin sınır ili ve kaçakçılık güzergahında olması ve doğusunda bulunan ülkelerin bir çoğununda kontrolün olmaması, kurumların işini zorlaştırmaktadır.Ülkemize karabulut gibi çöken PKK sorununun 2004 yılından itibaren Van ve kırsalında ciddi eylem planlamaları ve yapmaları kültür varlığı kaçakçılığının Van gündeminde bulunması engellemiş Van daha çok terör olayları ile anılmıştır.Van'da kültür varlığı kaçakçılığının başlıca nedenleri ; Van halkının ve Van'da görev yapan kamu personelinin gereken duyarlılığı eğitimsizlikleri yüzünden gösterememesi, ülkede en büyük organizasyon olan devletin personeline, müzelerine yeterince kaynak ayıramaması, bölgedeki güvenlik sorunu, Van'daki resmi kurumların arasında ciddi bir iş birliği olmaması, konunun genelde adli boyutu göz önünde bulundurulması, özellikle İran ülkesi ile işbirliğine gidilememesi, teknik imkanların yetersiz kalmasıdır. Bu nedenler çerçevesinde de çözüm yolları sunulmuştur.Tüm çalışmanın sonucunda; ?EKE? formülü ile sonuca gidileceği kararına varılmıştır.Eğitim,Kararlılık,Ekonomi.Özellikle çocuklar ve gençler olmak üzere İnsanlar eğitilir ve kültür varlığı konusunda bilinçlendirilirse, devlet konuyu gündemine alır ve kararlılıkla uygularsa ve gerekli ekonomik kaynaklar harcanırsa sorun çözülecektir.
Özet (Çeviri)
Culture property smuggling is not enough seen as an important problem in our country by authorized institution of the state. I want to remark this subject from the sight of the Van with this study. Primarily definitions are given and the important of the subject is stressed. Smuggling is widely examined and important laws are added to the thesis for reach easily. The history of the Van is examined and it is occured that Van is an important center of the Anatolia and makes landlord to many civilization.At the history of the Culture property smuggling, the steps which are taken in the term of the republic and before the republic are compared. We understand that especially, in the last term of the Ottoman Empire, Culture property smuggling was crimed by foreign people for variety reasons and In the term of the republic, first law was so late carried into effect.Many kinds of smuggling are done in Van. Being border province at region and being at the smuggling taxiway and being any control in many of the countries which are at the west of the Van is made harder the work of institutions.Beginning from 2004, planning and doing serious terrorist action in Van and rural of the Van of the PKK which is collapsed like a nimbus on our country hinders culture property smuggling on agenda of the Van. Van is more remembered with the terrorist actions.The main reasons of the culture property smuggling in the Van; Van?s folk and the comissioned officers in Van don?t show sensitivity which is needed because of their uneducated, the state which is the biggest organization in the country doesn?t seperate sufficient source to officers and museums,security problem in the region, there is no serious cooperation between the official institutios in Van, in general don?t take into account of judicial dimension of the subject., especially don?t cooperate with İran and unsufficient of technical facility. The ways of solution which include this reasons are presented.At the result of the full study, we reach to decission that we take result with formula of the ?EKE?EducationStabilityEconomyIf the people, especially children and youngs, are educated and are became conscious about cultur property, the state puts the issue on the agenda, applies stability and pays necessary economic sources, the problem will be solved.