Ülkemizden son on yıl içinde yurtdışına çıkarılan eserler (Grek ve Roma eserleri)
In the last 10 years the history of our country abroad works out
- Tez No: 235006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BALDIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde Kültür Varlığı Kaçakçılığı yazılı belgelerden anlaşıldığı kadarıyla 19. yüzyılda başlayan bir harekettir. Ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun bu tarihten önce de özellikle İslami eserler üzerindeki korumacı politikalarından da bahsedilebilir.Kültür varlığı kaçakçılığının önüne geçilebilmesi için ilk yasal düzenleme 1869 tarihli Asar-ı Atika Nizamnamesi olmuştur. Bu nizamname ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarındaki eski eserlerin araştırılmasında bazı düzenlemeler getirildiyse eski eserlerin imparatorluk toprakları dışına çıkarılmasını tam anlamıyla engellememiştir. 1874 tarihli Asar-ı Atika Nizamnamesi eski eserlerin devlet malı niteliğini kazandığı ilk düzenlemedir. Ancak bu yasa da koruma politikasını tam anlamıyla hayata geçirememiştir. 1884 tarihli Asar-ı Atika Nizamnamesi ise hali hazırda kullanılan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun da nüvesini oluşturmuş, korumacı politikada eserlerin yurt dışına kaçırılmasının önüne geçilmesi fikri ile bağdaşmıştır.Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu dönemle birlikte ülke topraklarındaki eski eserleri korumakla birlikte, bunların araştırılması konusunda da büyük mesafe kat etmiş, çağdaş bir koruma politikasını gerek toplum gerekse devlet düzeninde yerleştirmeye gayret göstermiştir.Tüm bu çalışmalara rağmen tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kültür varlığı kaçakçılığı tam anlamıyla durdurulabilmiş değildir. Bu çerçeve Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan İçişleri Bakanlığı, Sivil Toplum Örgütleri ve Uluslar arası organizasyonlar bu talanın önüne geçmek için bazı uygulamalar yürütmektedirler.Biz bu çalışma ile kültür varlığı kaçakçılığının önüne geçilebilmesi için en önemli problemin eğitim ve bilinçlendirme politikası olduğunu savunmakla birlikte, kamu idaresinin eksiklerinin giderilmesinin de konunun göz ardı edilmemesi gereken sacayaklarından biri olduğunu önerdik.
Özet (Çeviri)
According to some documents, Cultural Property Looting is a movement which starts from 19th century. However, we can mention that there were protective politics of Ottoman Empire before that day.1969 Asar-ı Atika Nizamnamesi (Old Artifacts Act) was the first legal regulation to stop looting of cultural properties. Instead of setting up the researches on the Ottoman Empire land, it could not stop the disqualification of the artifacts out side country. It was 1974 Asar-ı Atika Nizamnamesi that announced the cultural properties are state property. But it was not enough to work the protective politics. 1984 Asar-ı Atika Nizamnamesi was the core of the recent Law of Protecting Cultural and Natural Properties and it was containing the necessary protective politics.Since the time of foundation of Turkish Republic, cultural objects had been protect and there has been achievements for research topics. It has been tried to put a protective idea both in the government and the people of the country.However, it was not enough successful to stop smuggling like every other country of the world. In this frame, Ministry of Culture and Tourism, Ministry of Interior Affairs, Civil Organizations and International Organizations still trying to stop the destruction of cultural properties.Instead of defending that the priority of stopping cultural property smuggling must be education and consciousness, we also believe that struggling with the directing problem of the state is another problem to deal with.