Kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesine ilişkin uluslararası düzenlemelerin tarihsel gelişimi
Historical development of international regulations on preventing the illicit trafficking of cultural property.
- Tez No: 585144
- Danışmanlar: PROF. DR. RAHMAN ADEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Art History, History, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın odak noktası, var olan düzenlemelere rağmen süren aksaklıkların giderilmesine, uluslararası düzenlemelerin tarihsel gelişimi zemininde yapılacak bir inceleme ile katkıda bulunmaktır. Araştırmanın gerek 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda yapılabilecek değişikliklere ilişkin bir kaynak teşkil ederek ulusal uygulamalara, gerekse de konuya ilişkin temel uluslararası düzenlemelerin bir arada değerlendirildiği Türkçe bir kaynak oluşturmak yoluyla bilgi birikim ve uygulamaya katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Araştırmanın giriş konunun önem ve kapsamına ilişkin kavramsal çerçeve çizilmiştir. Tezin sonraki bölümlerde birinci el arşiv belgeleri ve ikinci el kaynaklar incelenmek suretiyle Osmanlı Devletinde yasa dışı kültür varlığı trafiğinin önlenmesi için atılan adımlar, Cumhuriyet Döneminde yasa dışı kültür varlığı trafiğinin önlenmesi için yapılan ulusal düzenlemeler, uluslararası düzenlemelerin ulusal düzenlemelere etkisi, uluslararası düzenlemelerin hazırlanmasında yer alan aktörler geçmişe yönelik analizler ışığında ele alınarak, gelecek düzenlemelerin öncelikleri yönünde önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın sonuç bölümünde ise kültür varlığı kaçakçılığı ile mücadeleye ilişkin ulusal kanunlarda ve uluslararası düzenlemelerin hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tespit ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focal point of this study is to contribute to the elimination of ongoing problems owing to the existing regulations through an examination on the basis of the historical development of international regulations. It is considered that the study will contribute to the current level of knowledge and practice by creating a source in Turkish both for national implementations regarding possible amendments to the Law on the Conservation of Cultural and Natural Heritage No. 2863 and international regulations. In the introduction part of the study, it is determined a conceptual framework with regard to the importance and scope of the subject. In the following parts, first-hand archival documents and second-hand sources are examined and the initiatives taken to prevent illicit trafficking of cultural property in the Ottoman Empire, the national regulations on the illegal trade in cultural property during the Republican Period, the effect of international regulations on national regulations, and elements involved in the preparation of regulations are analyzed in the light of historical documents. In the conclusion part, it is included the issues to be considered in the national laws on combating the illicit trafficking of cultural property, moreover, a number of determinations and recommendations concerning the priorities of the future regulations are pointed out.