Türk İslam Dönemi Şanlıurfa madeni mutfak kapları
Şanlıurfa metalic post of Turkish Islamic Era
- Tez No: 234324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli şehirlerinden biri olan Şanlıurfa, ilk çağlardan bugüne kadar önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmış ve büyük bir kültür ve ticaret merkezi olmuştur.Bu zengin kültürü günümüzde halen bünyesinde barındıran Şanlıurfa bu açıdan büyük bir öneme sahiptir.?Türk İslam Dönemine Ait Şanlıurfa Madeni Mutfak Kapları? başlığı altında yapılan bu çalışmada, giriş bölümü, Şanlıurfa'nın coğrafi konumu ve tarihçesi, Maden Sanatının Anadolu'daki tarihi gelişimi, Şanlıurfa'da Maden sanatının tarihi gelişimi ve bugünkü durumu, Şanlıurfa'da maden sanatında kullanılan araç ve teknikler ile yapım ve süsleme teknikleri ana hatlarıyla işlendikten sonra Şanlıurfa Müzesinde yer alan eserlerden bazıları ile bugün bakırcı ustaları tarafından üretilen ürünler arasından 39 eser bilimsel açıdan incelenerek bunlardan 22 kap türü katalog düzeni içinde tanıtılmaya çalışılmıştır.Çalışmanın değerlendirme ve karşılaştırma bölümlerinde, incelenen örneklerin yapım ve süsleme özellikleri bitirildikten sonra, Anadolu'daki diğer yöre örnekleriyle karşılaştırılmaları yapılarak, benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise, değerlendirmeler ışığında varılan sonuç kısaca belirtilmiştir. Araştırma, Bibliyografya, çizim ve fotoğraf listesi ile fotoğraf ve çimlerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the important cities in Southern Anatolia, Şanlıurfa, has been host of important civilizations and become a great cultural and commercial center. Şanlıurfa having this rich cultur even today has a great importance from this respect.In this study conducted under yhe name of ?Şanlıurfa Metalic Post of Turkhis Islamic Era, the history and geographicah position of Şanlıurfa in the introduction, the development of metalic art and today?s situation in Şanlıurfa, the decorating techniques tools whit production and the decorating techbiques used in Şanlıurfa after embroidery they have been introduced within 22 pieces of pots catalogue desing after a scientific examine of 39 works produced by today?s coppersmiths and some works in Şanlıurfa museum.In teh comparison and evalutaion part of the study, after the examined sample?s production and decorating qualities have been completed, their different and indenticial qualities have been reealed whit thier comparison whit the other regional samples in Anatolia.In conclusion, the evaluated data obtained thanks to research have been expressed shortly and the study has been ended with bibliography, drawing and photo lists.