İlköğretim okullarındaki hizmet içi eğitim seminerlerinin öğretmenlere yararlılığı
Effectiveness of in-service training seminars for teachers in primary schools
- Tez No: 234346
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında ders yılı başı ve sonunda uygulanan hizmet içi eğitim seminerlerinin öğretmenlere ne derece yarar sağladığı ve öğretmenlerin bu seminerlerde hangi güçlüklerle karşılaştıklarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece, araştırma bulguları ile daha sonra gerçekleştirilecek seminerlerin geliştirilmesine katkıda bulunulabileceği ve ilgililerin dikkatinin konu üzerine çekilebileceği düşünülmüştür.Bu araştırmanın evreni, 2007-2008 öğretim yılında Ankara ili, Yenimahalle ilçesinde bulunan 85 ilköğretim okulunda görev yapan 1387 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Bu evreni temsil eden 308 öğretmen örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, standart sapma, aritmetik ortalama, F testi ve t testinden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonuçları şöyle özetlenebilir:1.İlköğretim okullarında ders yılı başı ve sonunda uygulanan hizmet içi eğitim seminerlerinin öğretmenlere orta düzeyde yararlı olduğu belirlenmiştir.2.Cinsiyetin öğretmenlerin seminerlerin yarar sağlama düzeyine ilişkin görüşleri üzerinde belirleyici bir değişken olmadığı sonucuna varılmıştır. Kıdem değişkenine göre ise, 16 yıl ve üstü kıdemi bulunan öğretmenler, diğer kıdem düzeylerine (0-7 yıl, 8-15 yıl) göre seminerlerin daha çok yararlı olduğunu belirtmişlerdir.3.Seminerlerde öğretmenlerin; materyallerin eksik olması, seminer çalışmalarının iyi planlanmamış olması, çalışma ortamının elverişsiz olması, işbirliği içinde çalışılmaması, öğretmenlerin motivasyonlarının sağlanmaması gibi güçlüklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. En fazla karşılaştıkları güçlükler ise seminer programlarının iyi planlanmamış olması ve seminerlerde kullanılacak materyallerdeki eksiklikler olduğu sonucuna varılmıştır.İlköğretim okullarında ders yılı başı ve sonunda uygulanan hizmet içi eğitim seminerlerinin daha verimli ve daha yararlı hale getirilmesine yönelik olarak geliştirilen öneriler aşağıda sunulmuştur.1.Seminer çalışmalarının öğretmenlere sağladığı yararın artırılması amacıyla seminerler daha etkili planlanabilir.2.Seminerlerin planlaması yapılırken öğretmen görüşlerinden faydalanıp, ihtiyaçlar daha açık biçimde saptanabilir.3.Öğretmenlerin seminerlerde karşılaştıkları materyallerin eksik olması, seminer çalışmalarının iyi planlanmamış olması, çalışma ortamının elverişsiz olması, işbirliği içinde çalışılmaması, öğretmenlerin motivasyonlarının sağlanmaması gibi güçlükler ortadan kaldırılarak, seminer süresinin verimli geçmesi sağlanabilir.4.Seminerlerde geçirilen zamanın boşa geçen bir zaman olması engellenerek, nitelikli çalışmalar ve uygulamalar yapılabilir.Anahtar SözcüklerHizmet içi eğitim, ilköğretim, eğitim yılı başı ve sonu seminerleri, sınıf öğretmenleri,
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the ideas of teachers about the positive effects of in-service trainings for teachers that are held in primary schools in the beginning and at the end of the academic year, to what extent they are effective and what sorts of problems teachers face with. Therefore, it has been thought that following trainings will be developed and contributed with the research results taken; and it has been thought that the people concerned will pay attention to this issue to develop in-service trainings.The population of this study is composed of 1387 teachers teaching at 85 state primary schools in Yenimahalle, Ankara in 2007-2008 school year. 308 teachers representing this population were taken as sample. A questionnaire developed by the researcher was used to gather data. In data analysis, frequency, arithmetic means, percentage, F test and t test were used.Results of the study can be summarized as:1) In-service trainings held in the beginning and at the end of academic year are beneficial in average for teachers,2) Gender is not a determinant variable on the view of teachers about the level of effectiveness of these seminars. In terms of the variable of experience, teachers who have 16 years or more experience in teaching have mentioned that these seminars are effective more than teachers who have 0-7 years or 8-15 years of experience did.3) It has been identified that teachers have many difficulties. The inconvenient of working atmosphere, working out of cooperation, insufficiency of motivation of teachers, unorganized training programs and the lack of materials used for trainings. The ones which they mostly encountered with are unorganized training programs and the lack of materials used for trainings.Recommendatrons have been suggested below to make these trainings more beneficial and effective.1) Seminars might be planned in a more effective way to increase the level of benefits for teachers.2) While planning, needs can be identified more clearly with the help of views of teachers.3) Time spent at these seminars can be made effective by removing the difficulties met by teachers. The inconvenient of working atmosphere, working out of cooperation, insufficiency of motivation of teachers, the unorganized training programs and the lack of materials used for trainings.4) Qualified studies and workshops can be done by preventing this period to become a waste of time.Key WordsIn-service training, primary school, seminars in the beginning and at the end of the academic year, classroom teacher