Yabancı banka girişlerinin ulusal bankacılık üzerine etkileri
The effects of foreign entries to the national banking system
  1. Tez No: 234357
  2. Yazar: RÜVEYDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ MIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada ulusal bankacılık sektörüne yabancı girişinin olası etkileri uluslararası araştırmaların ışığı altında değerlendirilmiştir. Türk bankacılık sektörüne benzer yapıya sahip ve yabancı bankaların bankacılık sistemlerinde payının hızla arttığı Arjantin ve Meksika'da yaşananlara yer verilmiştir. Yabancı bankaların Türkiye'deki varlıklarına ilişkin tespit ve önerilerde bulunulmustur.Bu çalışma birkaç konu başlığı altında toplanmıştır. İlk olarak finansal piyasalarda yenileşme ve küreselleşme başlığı altında finansal küreselleşme ve etkileri ile finansal sistem içerisinde bankacılık sektörünün yeri belirlenmiştir. Devam eden bölümlerde ise yabancı bankaların finansal sistem üzerindeki etkilerine değinilmiş, sektörün yabancılara açılmasının avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Yabancı bankaların bankacılık sistemlerinde payının hızla arttığı Meksika ve Arjantin'de yaşananlara yer verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'deki finansal liberalizasyon süreci ve yabancı banka girişleri ve etkileri incelenmiştir.Anahtar SözcüklerYabancı banka girişi, finansal liberalleşme
Özet (Çeviri)
In this study, possible effects of foreign bank entries to the national banking system have been examined in line with the international researches. Also, last events in Argentina and Mexico, the countries which have the similar characteristics with Turkish banking system and in which shares of foreign banks have been increasing in banking system, have been discussed. In addition, this study includes determinations and suggestions regarding the assets of foreign banks in Turkey.This study has been built on some main topics. Firstly, in the chapter of ?Renovation and Globalization of Financial Markets? has been examined financial globalization and its affects, position of banking system in financial market. Furthermore, impacts of the foreign banks over the financial markets, advantages and disadvantages of opening the system to foreigners. At last, financial liberalization process, foreign bank entries and its effects in Turkey have been discussed.Key WordsForeign Bank Entry, Financial Liberalization