Beypazarı gümüş kolyeleri
Silver necklaces of Beypazarı
  1. Tez No: 234391
  2. Yazar: NECİBE ŞAHİN YUKARIKOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Araştırmanın amacı Ankara'nın Beypazarı yöresinde halen devam ettirilen geleneksel Türk el sanatı ve gümüş işleme yöntemlerinden biri olan telkari tekniği ile yapılmış gümüş kolyelerin incelenmesidir.Araştırmanın evreni, Beypazarı yöresinde yıllardır varlıklarını sürdüren kuyumcular, gümüşçüler ve atölyeler oluşturmaktadır. Atölyelerde çalışan kişiler ile görüşülmüş ve fotoğrafları çekilen örnekler sonucunda 100(yüz) adet örneği bulunan bir gözlem formu oluşturulmuştur.Araştırma kapsamında Beypazarı'nın tarihine, geleneksel Türk takılarına, kuyumculuk araç-gereçlerine, takı çeşitlerine, Beypazarı el sanatlarına, telkari yapım tekniği, aşamaları ve çeşitlerine değinilmiştir.Araştırmanın örneklemini oluşturan Beypazarı gümüş kolyeleri ile ilgili fotoğraflar bulunmaktadır. Ayrıca gözlem formunda fotoğraflara ait bilgiler yer almaktadır.Araştırma sonucunda; Beypazarı yöresinde bulunan bu atölyelerde çalışanların çıraklıktan yetiştikleri ve mesleklerini severek icra ettikleri görülmüştür. Atölyelerde temel araç ve gereçlerin yeterli sayılarda bulunduğu ve imkânların üretim için yeterli olduğu görülmüştür. Tasarım konusunda da kendilerini hayli ilerleten atölyelerin isteklerinin yurtdışına da açılabilmek olduğu gözlenmiştir.Beypazarı'nda ve piyasada yapılan ürünlere bakılarak Beypazarı'nda kuyumculuğun çok ilerlemiş olduğu ve bu ilerlemenin telkari sanatının yapımından, meşakkatli bir iş olmasından da kaynaklandığı da görülmüştür. Kısacası telkari sanatı özveri ve sabır gerektiren bir iştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to observe silver necklaces made by filigree technique which is one of the methods of silver processing and a sort of traditional Turkish handicraft that is stil alive in Beypazarı/ Ankara.The scope of the research consists of jewelers, silversmiths and ateliers that have been existing in Beypazarı for many years. The labourers who have worked in the ateliers have been interviewed and an observation document has been formed with 100 model photos.In the research it has been mentioned about the history of Beypazarı; traditional Turkish jewelries; equipments and kinds of jeweler; handicrafts of Beypazarı; manufacturing technique, stages and styles of the filigree.The sample of photos about silver necklaces of Beypazarı is included. Furthermore in the observation document information about photos is also presented.In the result of the research it has seemed that labourers in the ateliers have started to work from apprenticeship years and become professionals by doing their jobs fondly. The number of basic equipments in the ateliers and conditions for production are sufficient and satisfactory. It has also been observed that the jewelers who have also developed themselves in designing are desirous to expand through abroad.The jewellery in Beypazarı has been mostly developed if we consider productions in the whole market and the reason of this is the troublesome producing process of the filigree art. Briefly, the art of filigree requires lots of sacrifice and patience.