İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik dersi rasyonel sayılar konusu ile ilgili hata ve kavram yanılgılarının analizi
Analysis of mistakes and concept regarding the topic of rational numbers in mathematics lesson of the seventh class in the primary education
  1. Tez No: 234392
  2. Yazar: RAMAZAN ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma ile ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerinin rasyonel sayılar ile ilgili hata ve kavram yanılgılarının teşhis edilmesi amaçlanmıştır.Araştırma 2007?2008 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesi Kamil Ocak İlköğretim Okulu 7. Sınıfta okuyan 73 öğrenciyle yapılmıştır. Bu öğrenciler rastgele seçilen iki şubenin öğrencilerinden oluşturulmuştur.Öğrencilerin rasyonel sayılar konusundaki yaptıkları kavram yanılgılarını ve hatalarını incelemek amacıyla ?Milli Eğitim Bakanlığı, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı İlköğretim Matematik Dersi (7. Sınıf) Öğretim Program'ındaki Rasyonel Sayılar? konusunda amaca uygun olarak bir tane çoktan seçmeli, 5 tane doğru-yanlış doldurmalı ve 62 tane açık uçlu şıklarıyla beraber toplam 68 sorudan oluşan bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Sorular kazanımlara (alt problemlere) göre yeterli sayıda hazırlanmıştır. Fakat öğrencilere sorular kazanımlara göre değil karışık olarak sunulmuştur. Bu ölçme aracındaki soruların CSMS (Concepts in Secondary Mathematics and Science), NCTM (National Council of Teachers of Mathematics) ve TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) projelerine uygunluğuna da bakılmıştır.Sorular kazanımlara göre irdelenmiş, SPSS (Statistical Package For the Social Science) ve Excel programları kullanılarak yüzde ve frekanslarına bakılmıştır. Ayrıca her soru için hata ve kavram yanılgısı olan öğrencilerin ne tür hatalar yaptığı ve nasıl kavram yanılgılarının olduğu tespit edilerek kategorilere ayrılmıştır.Araştırmanın ortaya koyduğu sonuca göre öğrencilerin rasyonel sayılarla ilgili yapmış oldukları hata ve kavram yanılgıları tespit edilmiş olup bunlardan bazıları scan edilerek gösterilmiştir. Bu hata ve kavram yanılgıları üzerine de bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to show the mistakes of 7th grade students about the rational numbers and concepts.The research is applied to the 7th grade students who go to Kamil Ocak Primary School in the county of Ankara, Kecioren in the 2007-2008 education year. These students consist of two classes who were randomly chosen.With the aim of researching the students? mistakes about the rational numbers concepts, an evaluation appliance totaly consisting of 68 questions (1 multiple-choice, 5 true-false and 62 open-ended ) which are suitable to the aim of subject ? Ministry of Education, Education and Discipline Headship, Primary Maths subject (7th grade) rational numbers in the curriculum ? was developed. The questions were prepared in an enough number by the aspect of achievements (sub-problems). But the questions were presented to the students not in the aspect of achievements but in a mixed way. Also, appropriateness of the questions in the evaluation appliance to the projects NCTM (National Council of Teachers of Mathematics) and TIMSS (Trend in International Mathematics ans Science Study ) were examined.The questions were considered according to the achievements and their per cent and fruquency were cared with SPSS and Excel. Also, it was categorized by determining what kind of mistakes the students were made about the concepts for each question and what kind of concept mistakes they made.The students? mistakes about the rational numbers and the concept mistakes were identified according to the result of research and some of them were showed after scanning. Also, some suggestions were given on the mistakes and concept mistakes.