Ankara ili Beypazarı ilçesi kuyumculuğunda günümüzde üretilen gümüş bilezik örnekleri ve yeni tasarımlar
Silver bracelet models and new representations, which are produced by jeweller at Beypazarı town of Ankara city in the this time
- Tez No: 63266
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
ÖZET Türk el sanatlarında görülen zenginlik yüzyıllar boyu meydana getirilen sayısız sanat eserleri kültürümüzün önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Türk takıları; gelenek, göreneklere, bölgelere kullanılan teknik, malzemeye göre değişik şekil, mesaj ve örnekler vermektedir. Bu değişiklik takıların etnografik zenginliğini göstermektedir. Ülke ekonomisine ve turizme'de önemli katkısı olan takıların araştırılıp tanıtılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, Ankara İli Beypazarı İlçesi kuyumcularının günümüzde ürettikleri gümüş bileziklerinin incelenerek çeşitli özelliklerinin ortaya konulması ve elde edilen sonuçlarda yeni tasarımlar hazırlanması, uygulanması amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun tanımı, seçimi ve önemi, araştırmanın amacı, sınırlılığı ve yöntemi hakkında detaylı bilgi verilmiş, konu ile ilgili kaynakların tarih sırasına göre özeti sunulmuştur. İkinci bölümde araştırmanın yapıldığı bölgenin tarihi, coğrafi ve kültürel yapısı hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde takılar hakkında genel bilgiler verilmiş, takı yapımında kullanılan araç-gereçler, uygulanan teknikler açıklanmıştır. Bileziğin tanımı, çeşitleri, bilezik yapımında uygulanan teknikler, konular ve kompozisyon özellikleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde Ankara İli Beypazarı İlçesinde günümüzde üretilen gümüş kadın takılarından tesbit edilen örnekler, tek tek ele alınarak boyut, biçim, kullanılan malzeme, teknik, renk, konu ve kompozisyon özelliklerini içeren gözlem formları, fotoğraf ve çizimlerle tanıtılmaya çalışılmıştır.Beşinci bölümde araştırma kapsamına alınan bileziklerin özellikleri gözlem formlarından yararlanılarak tablolara dökümleri yapılmış ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde, konu ile ilgili sonuçlar açıklanmış, elde edilen sonuçlar doğrultusunda bazı önerilerde bulunulmuştur. Ekler kısmında, tanımlar, yörede kuyum ustalarına ve işyeri sahiplerine uygulanan görüşme formu ile bilezikler için hazırlanan gözlem formu örnekleri yer almaktadır. Ayrıca araştırmanın uygulamalı bölümünde Beypazarı İlçesinde kuyumcuların günümüzde ürettikleri bileziklerden yararlanılarak yeni tasarımlar yapılmış, yapılan tasarımlardan 3 örnek araştırmacı tarafından bizzat uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish handicraft which works of art were made innumerable during in centuries, is very rich, is an important section of our culture. Turkish ornaments display various form, message and model in according to our traditions, customs and technical materials, which people use in their region. Ornaments, which have different shapes, display ethnographic treasure. Searching and definition of ornaments is very important for helping tourism and country economy. This searching is planned and aimed that ornaments, which are produced by jewellers on Beypazarı Town at Ankara, are examined carefully and defined different peculiarity and prepared new representations and finally applied them. This searching has six sections. In the first section there is detailed information about election, definition, importance of subject, aim of searching, limitation and method of searching. There is also a summary of sources in according to beginning order. In the second section, there is brief information about hisioricai, geography and cultural structure of Beypazarı, which searching is made on. in the third section, there is general information about ornaments, toois and materials, which are used for producing ornament, and technical methods. There is a definition of bracelet, kinds of bracelet and subjects, techniques, composition peculiarities of producing bracelet.In the fourth section, there are examples of silver ornaments of women, which are produced on Beypazarı at Ankara now. These ornaments are examined carefully one by one about dimensions, forms, metarials for producing, techniques, colours, subject and composition peculiarities and then these ornaments are defined with observation forms, sketched on papers and photographed. in the fifth section, Peculiarities of bracelets, which are sampled, are transfered to tables by the help of observation forms and these documents are commented on by the help of datas. In the sixth section, there are results about the subject and suggestions about the results. In addition section, there is definitions, interview forms, which are filled on by the help of foreman on ornaments and owners of jewellery shops, observation forms, which are sampled for bracelets. In addition to, searching prepared new representations by the help of ornaments, which are producing by jeweller on Beypazarı at Ankara on this time, applied these represantation personally. IV