Uzaktan görsel ağırlıklı bilgisayar destekli beselenme ve osteoporoz eğitiminin etkililiği tespiti
Determination of effectiveness of distance learning aided and visually emphasized nutrition and osteoporosis education
- Tez No: 234390
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Katılımcıların beslenme ve genel osteoporoz bilgisini belirlemek ve bu konuda uzaktan eğitim ile bireylerin bu konudaki bilgilerinin artırılması amacı ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Balıkesir il merkezlerinde internet üzerinden 405 katılımcı alınmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır.Veriler internet üzerinden öncelikle kayıt formu, eğitim öncesi test ve eğitim sonrası test şeklinde web sitesi aracılığı ile toplanmıştır.Toplanan bulgular, demografik bilgilerin ön test ve son test arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ortalama, standart sapma ve t-test ile incelenmiştir. T-testi ile eğitim öncesi ve sonrasında istatistiksel anlamlılık incelenmiş, istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür (p>0.05).Araştırma sonucunda kişilerin beslenme ve genel osteoporoz bilgilerinin yüksek olmadığı tespit edilmiştir. Uzak eğitim aracılığı ile bu bilgilerinin artırılmasının daha geniş kitlelere hitap ederek, daha hızlı bir zamanda ve daha etkili bir şekilde olabileceği bulunmuştur. Beslenme eğitimi ve beslenmeye bağlı oluşabilecek diğer hastalıkların da uzaktan eğitim teknolojisi kullanılarak doğru ve geniş kapsamlı kitlelere hızlı, ekonomik bir şekilde anlatılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
To determine nutrition and general ostreoposis knowledge of attendees and with the aim of improvement knowledge of distance learning related people in this field, 405 attendees has participated through internet in the cities and districts such as İstanbul, Ankara, Bursa, Izmir, Balıkesir and others. Model was used to investigate the scan.Priorly, data has been collected using registration, pre - test and final test via web site. Attendees have taken pre - test at first and then antteded an education and finally attendees have taken a final test.It was investigated whether there is an important difference between collected data, demographic information, pre-test and final test score.In conclusion of the research, it was found that attendees have poor knowledge on the nutrition and ostreoposis. Also, it was found that remote education will enable increasing knowledge of related people reaching more people, faster and in a more effective way. Finally, it was founded that in nutrition education and nutrition based health problems, it is possible to introduce the subject to the people in a large mass using distance learning technology fastly and economically.