Beypazarı telkari işlemeciliği ve takı örneklerinin incelenmesi
Filigree embroidery in Beypazarı and the study of jewelry samples
  1. Tez No: 278084
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırma kapsamında 50 çalışan için anket formu uygulanmıştır. Belirlenen 10 üreticiden, telkari tekniği ile yapılmış ürünlerden seçilen 50 adet takı için bilgi formu düzenlenmiştir. Bilgi formları ve anket formları tablolaştırılarak açıklanmış, sonuçlar sayı ve yüzde olarak ortaya konulmuştur.Ayrıca telkari tekniği ile yapılan bir ürünün yapım aşamaları; tel çekimi, model hazırlama, şekil verme, birleştirme, kaynak, ağartma ve parlatma, ayrıntılı olarak analiz edilip, fotoğraflarla sunulmuştur.Bulgular, Telkari işlemeciliğinin usta ? çırak ilişkisi içerisinde öğrenildiği ve bu şekilde de devam ettirilmeye çalışıldığını ancak günümüzde eğitimli yeni neslin bu alana ilgisiz kalmasından dolayı eleman sıkıntısının ortaya çıktığını göstermektedir. İşletmelerin ürün tasarımlarını takı katalogları ve internet aracılığıyla elde ettikleri, bu yüzden de farklı tasarımlara ihtiyaç duydukları, ürünlerini pazarlamakta zorlandıkları, emeklerinin değer karşılığını alamadıkları ve telkari ürünlerin seri üretimi için döküm tekniğini kullandıkları saptanmıştır. Bu bulgular ışığında çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A questionnaire has been handed out to 50 workers. 10 manufacturers have been chosen and inquiry forms have been filled out for their 50 products made by the technique of Telkari. These inquiry forms and Questionnaire forms have been explained in tables and the results have been declared in numbers and percentages.Moreover the stages in the making of a product made by telkari technique , wire drawing, preparing a model, appearance design, combining, welding, whitening and polishing all have been analysed in details and presented by photographs.The findings reveal that embroidery of Telkari has been learned through apprenticeship and tried to be continued in this way however because of the new generation?s indifference there has been a problem of employment. It has been revealed that The manufacturers get their designs via jewelry cataloques and the internet and accordingly they need different samples, they have problems in marketing their products and cannot get the worth of their labour and that they use moulding technique for mass-production. Within the light of these findings some suggestions have been put forward to yield better results.