D. Popper Op: 73 nolu metodun viyolonsel literatüründeki eserleri seslendirmeye katkıları
D. Popper Op: 73 number etude book's contribution to performance of the violoncello musical works
  1. Tez No: 234394
  2. Yazar: MURAT KANCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında viyolonsel eğitiminde orta ve ileri düzeylerde kullanılan metotlardan biri olan D. Popper op:73 nolu metodun, öğrencilere çalıştırılan viyolonsel eserlerini yorumlamadaki katkılarını ortaya koymayı amaçlanmıştır.Araştırmada durum tespitine yönelik bir model esas alınmış, veriler anket ve kaynak tarama yoluyla toplanarak işlenmiş, çözüm ve yorumda ise betimsel istatistik yöntemlerden yararlanılmıştır.Araştırmaya ilişkin olarak taranan yurtiçi ve yurtdışı kaynaklarda, D. Popper Op.73 nolu metodun viyolonsel eğitiminde önemli bir yeri olduğu belirlenmiştir.Araştırmanın evrenini; 2008-2009 öğretim yılında Türkiye' de viyolonsel öğretimi yapılan Atatürk Üniversitesi, Gazi Osman Paşa Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Bölümleri' ndeki viyolonsel eğitimi veren on üç öğretim elemanı oluşturmaktadır.Kaynak tarama sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda; D. Popper Op: 73 nolu metodun, teknik bilgi ve beceri gelişimine katkıları olduğu saptanmış, bu metodun katkı sağlayacağı düşünüldüğü, seslendirilebilecek olan eserlere yönelik örnek literatür listesi belirlenmiş, program analizi ve anketle sağlanan verilerin çözümlenmesiyle elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda; D. Popper Op: 73 nolu viyolonsel metodunun, araştırmaya katılan hocalar tarafından en çok çalınan ve çalıştırılan eserlere teknik, ritmik ve melodik katkıları olduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre D. Popper' in söz konusu eseri, orta ve üstü düzeylerde viyolonsel repertuarında karşılaşılacak müzikal sorunların çözümünde etkin bir rol oynaması nedeniyle, çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the contributions of D. Popper Op:73 number etude book to the performances of the Violoncello Musical Works aiming the education in medium and advance levels at University Music Departments of the Faculty of Education Fine Arts Departments.In this research; a descriptive situation is taken as a model and the whole data are processed by collecting and taking inquiry. Descriptive and statical methods are used in analyses and explanation.In the study, in the lights of the literature reviewed, it was clearly seen that D. Popper Op:73 number methods has an important place in the education of the violoncello.The environment of this study is based on the educational terms of 2008-2009 Universities? in Turkey such as Atatürk University, Gazi Osman Pasa University, Gazi University, 19 Mayıs University, Pamukkale University, Selcuk University, Uludag University, International Cyprus University, Karadeniz Teknik University, Mehmet Akif Ersoy University and Van Yuzuncu Yıl University Education Faculties Fine Arts Departments Music Education Branches, and the thirteen (13)teachers who act as Violoncello teachers in these branches.In the result of data searched through the sources; D. Popper Op:73 numbered violoncello method is found highly useful to contribute to the technical knowledge and development of ability. It is clearly understood that it was preferred by all teachers of violoncello who were part of this research, as the most contributive work to serve the technical, rhytmic and musical effects found on the other musical works within the cello reperatory.As a result, it is suggested that the mentioned work of D. Popper might be used more widely in the medium and upper levels as serving and preparing the students for the difficulties of musical forces faced within the violoncello literature.