Viyolonsel eğitiminde kullanılan d.popper op.73 no'lu metodun incelenmesi
The examining of d.popper op.73 method used in cello education
- Tez No: 206019
- Danışmanlar: DOÇ. ÜMİT İŞGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada viyolonsel eğitiminde yaygın olarak kullanılan D.PopperOp.73 no'lu metod incelenmiştir.Araştırmada D.Popper'in Op.73 no'lu metodunda yer alan ve belli teknikkonuların dağılımına göre seçilmiş yirmi etüt, teknik ve müzikal açıdan incelenmişve inceleme sonucunda çeşitli zorlukların çözümü ve müzikalitenin gelişmesi içinsistemli çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın viyolonsel eğitimcileri ve öğrencileri tarafından değerlendirilmesisüresince, viyolonsel eğitimcileri ve öğrencileri bildiklerini tanımlayabilecek vebilmedikleri konular hakkında görüş sahibi olacaklardır. Etütlerin dökümü, müzikalöğeler göz önünde bulundurularak çeşitli teknik konulara göre gruplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this particular study was examined D. Popper?s Op.73 method whichcommonly was used in Violoncello education.In this study, 20 etudes which were taken place in D.Popper?s Op.73 methodand were chosen of distribution of some particular subjects, were searchedtechnically and of some musical concepts and in the end of this search, systematicsolutions were started to be offered.In the evaluation of study by violoncello educators and students, theeducators and the students will be able to define what they know about and they willstart to have an idea if they do not know. The enumeration of the etudes weregrouped to different technical subjects with the care of musical contents.