İşbirliğine dayalı öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretim yaklaşımının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin geometri dersindeki akademik başarılarına etkisi
The effects of cooperative learning and traditional learning approaches on 6th grade students' academic achievements in geometry course
  1. Tez No: 234408
  2. Yazar: CEREN ÇIRAKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK, YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim altıncı sınıf matematik dersinde ?GeometriyeMerhaba? ünitesinin işlenmesinde, işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi ile geleneksel öğretimyaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisinin işbirliğine dayalı öğrenme tekniklerindenÖğrenci Takımları Başarı Bölümleri Tekniği kullanılarak araştırılmasıdır. Araştırmada, bu temelamaç doğrultusunda işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin hatırda tutma düzeyleri ilecinsiyetler üzerindeki etkisinin de araştırılması amaçlanmıştır.Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Öntest-sontest vehatırda tutma testi olarak kullanılan, ilköğretim 6. sınıf matematik dersi Geometriye MerhabaÜnitesinin içeriğini kapsayan matematik başarı testi, uygulamaya başlamadan önce araştırmacıtarafından geliştirilip geçerlik-güvenirlik analizleri yapılmıştır.Araştırma, Rize ilinde bulunan MEB'e bağlı bir ilköğretim okulunun 6/A ve 6/D sınıflarındaöğrenim gören toplam 40 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Yapılan öntest sonuçlarında, bu ikişubedeki öğrencilerin başarıları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.Uygulamada objektifliğin sağlanması açısından işbirliğine dayalı öğrenme yaklaşımınınuygulandığı deney grubundaki çalışmalar araştırmacı tarafından, tüm sınıf öğretimini kapsayangeleneksel öğretim yaklaşımının uygulandığı kontrol grubundaki çalışmalar ise şube matematiköğretmeni tarafından yürütülmüştür. Uygulama beş haftalık bir sürede tamamlanmıştır.Uygulama sonrasında yapılan sontest verilerinin analizi sonucunda, işbirliğine dayalıöğrenme yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin geometri dersindeki akademikbaşarıları üzerinde daha etkili olduğu ile birlikte işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin, deneygrubundaki öğrencilerin başarılarında cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık yaratmadığıbulgularına ulaşılmıştır.Uygulamanın bitiminden dört hafta sonra, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin hatırdatutma seviyelerinin incelenmesi amacıyla kalıcılık testi olarak yeniden uygulanan matematik başarıtesti verilerinin analizi sonucunda işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin kalıcılık üzerinde,geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to find out the influence of cooperative learning andtraditional learning approaches on students? academic performance in the ?Introduction toGeometry? chapter, using the Student Teams Achievement Divisions technique which is one of thelearning methods based on cooperative learning. The research also aims to investigate the effect ofcooperative learning method on the level of remembrance and impression on genders.In this research a pre-test, post-test control group pattern has been applied. The mathematicachievement test, comprising of elementary school 6th grade mathematics Introduction to Geometrychapter which has been employed as the pre-test, post-test in addition to remembrance test for thepurpose of this study, has been developed by the researcher and analysed for validity andcredibility.This research has been conducted with a total of 40 students receiving their education in aprimary school classes 6/A and 6/D situated in Rize. In the pre-test carried out in both classes nosignificant difference in success rate has been observed between the students of these two sections.To ensure the objectivity of the application, all practices of the experimental group usingcooperative learning method has been administered by the researcher, whereas the traditionallearning approach covering all class education for the control group has been exercised by thesection?s mathematics instructor.The analysis of the data from the post-test conducted after the application shows that thelearning method based on cooperation is not only more affective on students? academic successcompared to the traditional learning method but also does not create a significant difference ofsuccess between genders in the experimental group.In the test conducted for permanency in order to find out the level of remembrance inexperimental and control groups after four weeks of the application, the analyses of the data hasproved the learning method based on cooperation has more influence on permanency than thetraditional learning methods.