Hazır giyim işletmelerinde kullanılan bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerinin kullanıcı görüşlerine göre değerlendirilmesi
Assesment of computerized cast making systems in ready-to-wear clothing companies according to user opinions
  1. Tez No: 234423
  2. Yazar: MERAL AYDIN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA AĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bilgi çağının hızla ilerlemesi ve yaşanan teknolojik değişimler karşısında hazır giyim sektörünün edinmiş olduğu yerde tutunabilmesi ve ilerleyebilmesi için yeniliklerden haberdar olmasını ve ileri teknolojinin işletme içerisinde bulundurmasını gerektirmektedir. Bu ileri teknolojilerden biri olan bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemleri günümüzde orta ve büyük ölçekli işletmelerde olmak üzere hazır giyim sektöründe artık bir gereklilik haline gelmiştir.Bu gereklilikten yola çıkılarak hazır giyim sektöründe kullanılan bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerinin kullanıcı görüşlerine göre değerlendirilmesi araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Bu amaçla bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerine ilişkin bilgilere ulaşılmış ve kullanıcıların sistemlerle ilgili görüşlerini belirlemeye yönelik soruların yer aldığı anket formu hazırlanmıştır. Anket formu Türkiye'de faaliyet gösteren bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerini kullanan ve hazır giyim işletmelerinde çalışan 90 kullanıcıya uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 15.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerine göre verilen cevaplar çapraz tablolarda sunulmuştur. Çalışmada değişkenler için ölçek geçerliliği/güvenilirliği için Cronbach Alfa (?) test istatistiği yapılmıştır. Bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemlerinde karşılaşılan problemler ve sistemlerde yer alan işlemleri kullanma durumu ile ilgili faktör analizi değerlendirmeleri yapılmıştır.Araştırma sonucunda bilgisayar destekli kalıp hazırlama sistemleri kullanıcı görüşlerine göre değerlendirilmiş ve her iki sistem arasında karşılaştırmalar yapılmıştır.Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:- Gerber sistemi kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu sistemin eğitimini Gerber firmasının işletmelere yönelik eğitimlerinde aldıkları, en fazla dijit ve pastal hazırlama işlemlerini yaptıkları, en çok dijit ve pastal planı hazırlama işlemlerinden memnun olmadıkları ve dijit masasındaki menülerin karışık gelmesi problemlerini daha çok yaşadıkları tespit edilmiştir.-Lectra sisteminde kullanıcıların çoğunluğunun özel kurslarda sistemin eğitimini aldıkları, en fazla dijit ve parametre-standart dosya oluşturma işlemlerini yaptıkları, dijit ve serileme fonksiyonlarından çok memnun oldukları, dijitte iç şekillerin girilmesi ve ana kalıp hazırlama fonksiyonlarının karışık gelmesi problemlerini daha çok yaşadıkları tespit edilmiştir.-Her iki sistem karşılaştırıldığında ise kalıp hazırlama için gerekli olduğu düşünülen işlemlerin tamamının her iki sistemde de yeterli oldukları, dijit işleminin hem Gerber hem de Lectra sisteminde en çok yapılan işlem olduğu, Gerber sistemi kullanıcılarının daha fazla konularda zorlandığı, Lectra sistemindeki dijit işleminin Gerber sistemine göre daha kolay olduğu ve Lectra sistemi kullanıcılarının sistemdeki işlemlerden daha çok memnun oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, when technology improves rapidly, ready-to-wear clothing sector should be aware of new developments and have these new technologies in its companies in order to keep its position and improve. Computerized cast making systems, one of these new advanced technologies, are now necessary in companies in ready-to-wear clothing industry, especially in medium and large sized enterprises.Considering this necessity, we tried to assess the computerized cast making systems in ready-to-wear clothing companies according to user opinions. In this respect, we gathered the information about computerized cast making systems and prepared a survey form which includes questions to notify the opinions of the user about the systems. The survey form has been applied on 90 ready-to-wear companies who use computerized cast making systems in Turkey and the data collected has been analyzed via SPSS 15.0 Statistics Software. The answers, regarding to computerized cast making systems have been shown in cross schemes. In this study, Cronbach Alfa (?) test statistics was performed fort the scale validity/reliability of variables. On the other hand, factor analysis was evaluated for problems which faced in computerized cast making systems and process utilization status of those systems.At the end section of the study, computerized cast making systems were assessed according to opinions of users, and those two systems were compared.Following outcomes were obtained as a result of this study:-It has been seen that, the companies which use Gerber System receive the training from Gerber Company; they perform the digit and pastal preparing processes mostly; they are not satisfied with digit and pastal preparing processes; they think the menus on digit table are too complicated.-It has been seen that the companies which use Lectra System receive the training from private courses; they perform the digit and parameter-standard file preparing processes mostly; they are satisfied with digit and serial preparing functions; they think the functions of internal inputs in digits and main cast preparing are too complicated.-As a comparison of those two systems, it has been seen that those systems are both adequate for cast making; the digit process is the most important process for both systems; the use of Gerber system is more difficult; the digit process is easier with Lectra system; the users of Lectra system is more satisfied with processes of the system.