Mezar taşları bibliyografyası
Bibliography of tomb stones
- Tez No: 234424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, El Sanatları, Sanat Tarihi, Bibliography, Crafts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İslami gelenek kapsamında dini figürlerin, yazıların ve sembolik anlamların bolca kullanıldığı mezar taşları, Türk insanının duygu ve düşüncelerinin, inancının, örf ve adetinin, sanat zevkinin, kültürünün nesiller boyu devamını sağlayan önemli belgeler olarak ayrı bir yere sahiptir.Bu nedenle, böylesine önemli, belge niteliği taşıyan, geniş bir alanı kapsayan mezar taşlarına ait bilgilere derli toplu bir biçimde ulaşılabilmesi, bu konudaki incelemelerin daha net sonuçlar ortaya koyabilmesi ve Geleneksel Türk El Sanatlarında mezar taşlarına ilişkin var olan literatürün yeterince ve gereğince izlenebilmesi için bibliyografik bir çalışma yapma gereği doğmuştur.Araştırmada, mezar taşlarının tarihsel süreç içerisindeki özelliklerinin anlatıldığı, kavramsal bir çerçeveye yer verilmiştir.Araştırma, kütüphanelerde mezar taşları hakkında yazılmış kitap, dergi ve ansiklopedilere ulaşılarak sürdürülmüştür. Bulunan kaynakların yayın bilgileri, hangi kütüphaneden ulaşıldığı ve tasnif numaraları kaydedildikten sonra kaynakça kısımlarındaki veriler kaydedilmiştir.Bu araştırma sonucunda elde edilen veriler, çoğunluğunu, muhtelif dergilerde yer alan makalelerin teşkil ettiği, sempozyum bildirileri, erişim siteleri, kitaplar ve ansiklopedi maddelerinden elde edilmiş künyelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wide use of religious figures, script and symbolic meaning within the scope of Islamic tradition on tomb Stones have distinct value as perseverance of records that contribute to the emotions, thoughts, beliefs, tradition and customs of Turkish people. Therefore, in order to obtain knowledge of such significant information that has document like qualities covering a wide range on tomb stones in an organized manner, a bibliographic study of literature on or related to the topic of tomb stones in traditional Turkish hand crafts has been conducted and found necessary to reach and produce clearer results.In this study a conceptual frame work explaining the tomb Stones features based on historical periods has been applied.The data in the findings have been mainly derived from library sources such as articles of various magazines, symposium announcements, communication links, books and encyclopedias.Any references that have no author in the bibliographic information have been listed alphabetically according to their title.To conclude, the systematic collection and archiving of tomb stones will be useful to reveal and preserve cultural identity as well as provide more resources for such research.