İstanbul'da bulunan Osmanlı Dönemi armalı ve madalyalı mezar taşları
The Ottoman Empire period coat of arms and medals tomb stones
- Tez No: 120613
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİT ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
ÖZET İstanbul'da bulunan“Osmanlı Dönemi Armalı ve Madalyalı Mezar Taşları”konulu bu çalışmamızda İstanbul il merkezinde bulunan armalı, madalyalı ve sembol tasvirli mezar taşlan incelenmiştir. Çalışmamız İstanbul'un farklı bölgesindeki türbe ve hazinelerdeki 54 mezar taşı ile sınırlandırılmıştır. Belirli bir sınıfın mensubu, saray ve yüksek rütbeli askerler ve aileleri için yapılan armalı mezar taşlan kitabelerine göre 18.yüzyıl ile 20. yüzyıllar arasına tarihlenmektedir. 19. yüzyıl boyunca da Osmanlı arma gelişimini mezar taşları üzerinde izleyebilmekteyiz. 19. yüzyıl başında arma kompozisyon anlayışı, 19 yüzyıl sonunda II. Abdülhamit döneminde Klasik Osmanlı Arması standardına ulaşmıştır. Çalışmamızda katalog bölümünde her mezar taşının yeri, kimin için yapıldığı, mezar tipi, malzeme, yapım ve süsleme teknikleri ayrıntılı biçimde belirtilmiştir. Buna göre armalar taşların özellikle baş taşı ile lahitlerin uzun ve kısa kenarlarında yer almaktadır. Bu taşlarda dört mezar form tipi tespit edilmiştir. a-Üstü kapalı sembolik lahit b-Üstü açık sembolik lahit. c-Kapak taşlı mezar. d-Toprak mezar. Ayrıca mezar taşlan üzerinde kompozisyonda dört farklı tipin varlığı anlaşılmıştır. a-Alt merkezdeki çiçek grubundan çıkan ışık demeti şeklinde dizilmiş arma elemanları. b-Orta merkezde yaprak uçları içe doğru kıvrılmış palmet motifinin çevresine dizilmiş arma elemanları. c-Alt Merkezde Bulunan Davulun Çevresinde Işık Demeti Şeklinde dizilmiş arma elemanları.n d-Orta merkezde bulunan davulun çevresinde dizilmiş arma elemanları. e-Merkezde üçgen biçimli kalkanın çevresine dizilmiş arma elemanları. f-Merkezde bulunan kürenin çevresine dizilmiş arma elemanları. g-Merkezde oval formlu kalkan çevresinde dizilmiş arma elemanları Sonuç olarak Osmanlılar Batılılaşma döneminde ibrahim Mütefferika'nın şimşir ağacından hazırladığı ve bir harita üzerine basılan batılı üsluptaki ilk armadan sonra II. Mahmut döneminden itibaren çeşitli alanlarda kullanımının arttığı görülmüştür. Bu çalışmalarda yer alan armanın, mezar taşlarındaki kullanım biçimleri, türleri.anlamlan, gelişimi ortaya çıkmış armalarla ilgili eksik bilgi ihtiyacımızı mezar taşları sayesinde bir ölçüde tatmin etmiş olmaktayız.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study the tomb stones which were decorated with coats of arms, medals and symbolic figures from the Ottoman Empire Period. Here fifty four tomb stones which display in the tombs and graveyards of different districts in Istanbul are considerate. These tomb stones dating 18 -20 centuries belong to the high level officers and their families as well as people related to the court We can trace the evolution of coats of arm regarding these tomb stones. The Ottoman coats of arm reached a standard during the period of Abdulhamid II towards the end of the 1 9 century. In the catalogue section of this study the type, the material, the technique the form and the decoration of each tomb stone is noted. Depending these examples the coats of arms were placed on the head stone and short sides of the sarcophagus. According them these tomb stones may be grouped under four headlines. a - Sarcophagus with lids. b - Sarcophagus without lids c- Tombs with cover stones d - Tombs made of earth. Four types of composition is visible on these examples. I. Elements of coat of arm formed by spreading flowers from a tower centre. II. Elements of coat of arm formed from foliated leaves around a palmet motif in a marked centre. III. Elements of coat of arm placed in a radial system around a drum placed in a lower centre. IV. Elements of coat of arm placed around a drum.IV V. Elements of coat of arm placed around a shield in a form of a triangle in a marked centre. VI. Elements of coat of arm placed around a sphere in a marked centre. VII. Elements of coat of arm placed around an oval form. In conclusion coats of arms which was printed by ibrahim Müteferrika on a map during the westernization period of the Ottomans were used wide spread after Mahmut II period. I hope this study will throw a light on the use, the types, the meaning of coats of arm motif.