Ahşap ve taş eserler bibliyografyası
The bibliography of wood stone works
- Tez No: 234425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, El Sanatları, Sanat Tarihi, Bibliography, Crafts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı Geleneksel Türk El Sanatlarımız içersinde önemli bir yere sahip olan Ahşap ve Taş İşçiliği ile ilgili yazılmış ulaşılabilen bütün kaynakları literatür taraması yöntemi kullanılarak araştırmak ve elde edilen kaynaklarla bir bibliyografi hazırlamaktır.Araştırma kapsamında sadece Ahşap ve Taş İşçiliği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.Araştırmaya; YÖK, Ankara, İstanbul, ve İzmir'deki Üniversite ve Halk Kütüphanelerinde bulunan kitap, makale, tez, kongre ve sempozyum bildirilerine ulaşarak başlanılmıştır. Elde edilen kaynakların künye bilgileri yazarlar açısından sınıflandırılarak kaydedilmiştir.Araştırma sonucunda bulunan kaynakların 301`sini Kitapların 225'ni makalelerin 104'nü Tezlerin 150'sini de Kongre ve Sempozyum bildirilerinin oluşturduğu saptanmıştır. Buna göre araştırma esnasında elde edilen veriler sonucunda taranan yayınlar içinde Kitaplar en fazla yeri tutmaktadır.Yapılan bu çalışmanın Kültür ve Sanat Araştırmaları için rehber niteliği taşıyacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to prepare a bibliography about the wood and stone works which has an important place in the Traditional Turkish handicrafts that have been written by all the recourses can be accessed by using literature investigation method and obtained resources.Only the information about the work of wood and stone in this research scope has been given.It has been started by reaching to the books, articles, conference papers and thesis that are in HEC, the libraries of university in Ankara, Istanbul and Izmir and Public Library in this research. The information obtained from the authors in terms of resources is classified and written.Research results that have been obtained from the scanning sources; 301 books, 225 articles, 104 theses, 104 and 150 congress and symposium papers have been identified. Accordingly, the data obtained during the research results published in the scanned books are in most places.It is expected that this study is the guide of Culture and Art Research for move properties.