Görsel sanatlar eğitimi veren fakültelerdeki resim bölümü öğrencilerinin modernizm sonrası sanat akımları ve yapıtlarına yönelik farkındalık düzeyleri
The levels of known the arts movements of the after modernism and their works by the students who are in the fine arts faculty
- Tez No: 234440
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sanat Eğitimi veren fakultelerdeki Resim Bölümüöğrencilerinin modernizm sonrası sanat akımları ve sanat yapıtlarına yönelikfarkındalık düzeylerinin incelenmesidir. Betimleme modeli kullanılan araştırmada,çalışma gurubu Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Gazi Üniversitesi Mesleki EğitimFakültesi ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Hacettepe ÜniversitesiGüzel Sanatlar Fakültesi, ABD Sauth Alabama üniversitesinde öğrenim gören 150öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin modernizm sonrası sanat akımları ve yapıtlarına yönelikfarkındalık düzeylerini belirlemek için Üçlü Likert Tipi ölçek kullanılmıştır. Ölçekletoplanan veriler araştırmanın alt amaçları doğrultusunda; %, f, , ss, ve ANOVA ileanaliz edilmiştir.Araştırmanın sonucuna göre;Sanat eğitimi veren Yüksek Öğretim Kurumlarındaki Resim Bölümüöğrencilerinin en çok farkında oldukları sanatçıların 'Andy Varhol`, `Kınetıc Art',`Bansky', `Joseph Kosut', `George Baselıtz', `Bedri Baykam', `Javachef Christo',`Villem De Koonıng', `Anselm Kiefer' olduğu görülmüş; en çok farkında olmadıkları sanatçılar `Lend Art', `Robertrauschenberg', `Alberto Giacometti',`Robert Morris`, `Jean Dubuffet', `Sarkis' olduğu görülmüştür..Bu sonuçlar, ilgili sanatçıların ve yapıtlarının Resim Bölümü öğrencileritarafindan yeterince önemsenmediğini düşündürmektedir.Araştırma sonuçları doğrultusunda, ilgili bölümlerin öğrencilerinin modernizmsonrası sanatçı ve sanat yapıtlarına yönelik farkındalık düzeylerinin geliştirilmesiyönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims are to investigate whether studens in the Faculties whichprovides art education have enough knowledge or not. This students, including GaziUniversity Educational Faculty, Gazi University Professional Educational Faculty,Gazi University Fine Arts Facultyi Hacettepe University Fine Arts Faculty and SouthAlabama University, are compose of workships, totally 150.In the end of the investigation some suggestion which can solve this apperantlyproblems is given. To investigate students having knowledge about after modernismart movement and art objects have been used consisting of three parts likertevaulation test . The resulting of envanteers were analysised by %, f, , ss, andANOVA.To The Result of the Inversigate;The best known artists by the students they are being educated in the highschool degree are `Andy Varhol`, `Kınetic Art?, `Bansky?, `Joseph Kosut?,`George Baselitz?, `Bedri Baykam?, Javachef Christo?, Villem De Kooning?, `AnselmKiefer? ; the less known artists by the students they are being educated in the highschool degree are Lend Art?, `Robertrauschenberg?, Alberto Giacometti?,`RobertMorris`, `Ernst Barlach?, `Sarkis?.This results think that these art movements, artist and their works areignored, too by the studens in the fine arts faculty.The many proposals which are to rebuilt knowing these issues that artmovements and artist after modernism are not known are offered by the researcher inthe end of the paper.