Grafik sanatlar eğitimi açısından portfolyo tasarımı
The portfolio design in the terms of graphic arts education
  1. Tez No: 234444
  2. Yazar: GAMZE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GENCE DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; grafik sanatlar eğitimi açısından portfolyo tasarımını ve eğitimdeki uygulamalarını incelemek, örnek olacak tasarımları incelemek, lisans öğrencilerinin üretecekleri portfolyo tasarımları için gereken kuralları belirlemektir.Bu araştırmanın verileri araştırmacı tarafından hazırlanan gözlem formları yoluyla toplanmıştır. Bunun için önce literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra bir gözlem formu taslağı geliştirilmiştir. Bu taslak uzman ve uygulayıcılardan oluşan bir gruba sunularak eleştirileri alınmıştır. Bu eleştiriler doğrultusunda son şekli verilen formlar Başkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin çalışmalarına uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilerek yorumları yapılmıştır.?Grafik Sanatları Eğitimi Açısından Portfolyo Tasarımı ? adlı bu çalışmanın ikinci bölümünde iletişim ve grafik sanatlar, üçüncü bölümünde grafik eğitimi, dördüncü bölümde kişisel sunum, beşinci bölümde portfolyo konuları incelenmiştir. Çalışmanın altıncı bölümünde portfolyo tasarımında dikkat edilecek kurallar üzerinde durulmuştur. Yedinci ve sekizinci bölümlerde de bu kriterler doğrultusunda örnek portfolyolar incelenip yorumlanarak sonuçlar çıkarılmıştır.Bu araştırma sonucunda; portfolyo tasarımında yaratıcılık ve işlevselliğin bir arada düşünülmesinin, kesin kurallar olmamakla birlikte temel kriterlerin göz ardı edilmemesinin gerektiği görülmüştür. Portfolyo bir gelişimi temsil etmektedir. Eğitimsel deneyim büyümeyi içerir ve büyüme sıklıkla yeni kavram ve yönleri göz önünde bulundurmak için önemli bilgileri düzenli tutmayı gerektirir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate portfolio design and applications on education in terms of graphic arts education, to investigate the designs which would be samples, to analyze students? portfolio designs and acquire results.This research?s data are acquired by investigation forms prepared by researcher. First literature scanning was completed then an investigation form outline was developed. This outline is criticized by a group of professionals and operators. The forms which were changed in the lights of these critics were put into practice on studies of students of Başkent University and Hacettepe University. The acquired data was construed by rating.In the second section of this work named as ?Portfolio Design in the terms of Graphic Arts Education? communication and graphic arts, in third section graphic education, in forth section personal offer, in fifth section portfolio topics were investigated. In the sixth section of this study, the pinpoints which are imported for portfolio design are investigated. In seventh and eighth sections sample portfolios were investigated and construed in the lights of these criterions and acquired results.As a result of this research; in portfolio designs investigating creativity and functionality together, requirement of not ignoring the some criterions were seen. Portfolio represents an evolution. Educational experience includes growth and growth needs collecting important information to consider new concept and sides frequently.