Temel sanat eğitimi dersinin web tabanlı öğrenme yöntemi ile verilmesinin öğrenci başarısına etkisi
Instructing basic desing with web based method and its influence on student academic succsess
  1. Tez No: 234443
  2. Yazar: TOLGA ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmanın temel amacı web tabanlı öğrenme yönteminin öğrenci başarısı, teorik bilgisi, motivasyonu ve tutumu yönünde incelemektir. Web tabanlı öğrenme yaklaşımına göre hem web destekli öğrenme ortamı tasarlanmış hemde yüzyüze öğrenme ortamı düzenlenmiştir. Bu çalışmada bu gerçek denem modeli kullanılmıştır. Araştırm modeli olarak öntest, sontest ve kalıcılık testi kontrol gruplu model uygulanmıştır. Web tabanlı öğrenme yöntemiyle geleneksel yüzyüze öğrenme yöntemi arasında akademik başarı, motivasyon, ara değerlendirme ve derse ilişkin genel değerlendirme açısından anlamlı bir fark olup olmadığını anlamak amacıyla deneysel bir çalışma, öğrencilerin öğrenmeye karşı tepkilerini ölçmek için nitel çalışma yapılmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğtimi Bölümü Mesleki resim Anabilim Dalı ve Seramik Eğitimi Anabilimdalı birinci sınıftaki 20 deney grubu ve 20 kontrol grubu öğrencilerinden oluşan“Temel Sanat Eğitimi II”dersini alan öğrenciler ile uygulanmıştır.Araştırma sonunda, web tabanlı öğrenme yönteminin geleneksel yüzyüze öğrenme yöntemine göre, öğrencilerin akademik başarı puanları ve kalıcılık puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ama web tabanlı öğrenme yönteminin geleneksel yüze öğrenme yöntemine göre son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmaya göre web tabanlı öğrenme yöntemiyle öğrencilerin bilgiye ulaşma kolaylığı ve bilgi kaynakları zenginliği alanlarında önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Her iki yöntemde de öğretim elemanı önemli bir yere sahiptir. Web tabanlı öğrenme yöntemiyle yapılan farklı çalışmalar diğer derslerin uygulanmasıyla birlikte öğrencilerin ders saatleri dışında derse katılımı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines Basic design interns of urgence, aims and methods. The aim of the study is to inquire the differences and similiraties in academic successs, knowledge, motivation and attitude between the traditional face to face method and web based method. In this research, the real experiment model is in use. The research model consists of pre-test, last test and lastingness test. Both qualitative and quantative research models are used.This experimental study is done to understand, if there is a meaningful difference between academic success, knowledge, motivation and attitude, when web based model and traditional face to face model are used. This research is done on first year 20 experiment group students in Professional Painting Education and 20 control group students in Ceramic Education Branch at Department of Applied Arts Educatipn, Faculty of Vocational Education at Gazi University. Basic Design-II is chosen for the research.The results of the research showed that, there is not a meaningful statical differnce on pupils' academic success and lastingness test. Yet, there is a meaningful difference on the last test, is web based group students showed significant rise against to others. According to the results of the research, web based learning method offers students easily reaching knowledge resources and various knowledge resources. Additionaly, the instructer has an important role in both web based learning model and traditional face to face model. It can be recommended that, web based learning model can apply to other lessons to assure students self study, when they are away from the class.