Argümantasyon odaklı sınıf ortamının öğrencilerin asit-baz konusundaki kavramsal değişimlerine ve bilimin doğasını kavramalarına etkisi
The effect of an argumentation-centered class environment on the conceptual change about acid-base and the understanding nature of science
- Tez No: 234446
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı; argümantasyon odaklı sınıf ortamının, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin asit-baz konusu ile ilgili kavramsal değişimlerine ve bilimin doğasını kavramalarına etkisini geleneksel öğretim yöntemlerinin uygulandığı sınıf ortamına kıyasla araştırmaktır.Yarı deneysel ön test- son test kontrol grup dizaynı kullanılarak yapılan çalışmanın örneklemini, 2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde Ankara Türkoğlu İlköğretim Okulu 8-A (32 öğrenci) ve Misket İlköğretim Okulu 8-C (32 öğrenci) sınıflarında öğrenim gören toplam 64 öğrenci oluşturmuştur. Örneklem kolay ulaşılabilir örneklem metoduyla seçilmiş ve sınıflardan biri deneysel diğeri kontrol grubu olarak rasgele belirlenmiştir. Dersler; kontrol grubunda geleneksel öğretim metotlarıyla verilirken, deneysel grupta argümantasyon odaklı sınıf ortamında kavramların yapılandırılması ve bilimin doğasının anlaşılmasında açık-düşündürücü yaklaşım bilimsel muhakeme kalıplarıyla bütünleştirilerek verilmiştir.Bu çalışmanın nicel verileri altı ölçüm aracı kullanılarak elde edilmiştir: Asit-Baz Kavram Testi, Asit- Baz Başarı Testi, Bilimsel Bilginin Doğası Ölçeği, Bilimsel Muhakeme Testi, Fen ve Teknoloji Dersine Karşı Tutum Ölçeği deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test-son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca, Tartışmacı Anketi sadece deney grubu öğrencilerine ön test- son test olarak uygulanmıştır.Çalışmada elde edilen nicel veriler SPSS (Statistical Package For Social Science) bilgisayar programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Hipotezler, t-testi ve Ancova (Analysis of Covariance) analizi ile test edilmiştir.Nicel verilerin istatistiksel analiz sonuçları; deney grubu öğrencilerinin asit- baz konusu ile ilgili kavramsal değişimlerinin, bilimin doğasını kavramalarının, bilimsel muhakeme yeteneklerinin gelişimlerinin ve fen ve teknoloji dersine karşı tutumlarının kontrol grubu öğrencilerine kıyasla anlamlı olarak daha iyi olduğunu göstermiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin uygulama sonrası tartışmaya olan istekliliklerinin arttığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to research the effect of an argumentation centered classroom environment on the conceptual changes about acid-base, on the understanding of the nature of science of 8th grade students in comparison to the class environment where traditional teaching methods are applied.The sampling of this research which uses quasi-experimental pretest-posttest control group design constitutes of a total of 64 students who were studying the first semestre of 2008-2009 academic year from two schools that is connected to the Province of Ankara: Türkoğlu Primary School class 8-A (32 students) and Misket Primary School class 8-C (32 students). The sample was chosen by the easily reachable sampling method and one of the classes was randomly determined as the experimental group and the other as the control group. While the lessons in the control group were being taught with traditional methods, the lessons of the experimental group were being taught in an argumentation-centered environment where the configuration of concepts and the explicit-reflective approach to understanding the nature of science were combined with scientific reasoning patterns.The data of this research consists of quantitative data. The quantitative data was obtained by using six measuring vehicles: Acid-Base Concept Test, Acid-Base Achievement Test, The Nature of Scientific Knowledge Scale, Scientific Reasoning Test, Attitudes Towards Science and Technology Lesson Scale was applied to the experimental and control group students in the form of pretest-posttest. In addition, the Argumentative Survey was applied only to the experimental group students in the form of pretest-posttest.The quantitative data obtained during the research was evaluated by using SPSS (Statistical Package for Social Science). The hypotheses were tested with t-test and Ancova (Analysis of Covariance) analysis.The statistical analysis results of the quantitative data showed that the conceptual changes about acid-base, the understanding of the nature of science, the development of scientific reasoning abilities and the attitudes towards science and technology class of the experimental group students were significantly better in comparison to the control group students. Moreover, it was determined through the results of statistical analysis that the experimental group students? enthusiasm towards discussion had increased after the application.