Türk edebiyatı 9.sınıf vfe 10.sınıf ders kitaplarındaki divan şiiri örneklerinin çoklu zeka kuramı açısınadan incelenmesi
Examining of the examples of divan poems which takes in Turkish literature classbooks for class-9th and class-10th on account of mi theory
- Tez No: 234474
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KURNAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
 - Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırmada; 2005 yılı MEB tarafından onaylanmış 9. ve 10. sınıf Türk Edebiyatı ders kitapları ve 1992 yılında onaylanarak uygulanmaya başlanan edebiyat programına göre Şimşek, Serhat ve İnkılap yayınları tarafından hazırlanmış ders kitapları Çoklu Zekâ Kuramı ışığında incelenmiştir. Adı geçen kitaplardaki divan şiirleri tüm zekâ alanlarının içeriği çerçevesinde, temel alındıkları kuram ve hazırlandıkları program ışığında Çoklu Zekâ Kuramına göre incelenmesi, farklarının belirlenmesi ve eksik yönlerinin tespit edilmesi amacıyla yürütülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumlarında çalışan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine uygulanan ankette, 9. ve 10. sınıf Edebiyat ders kitaplarındaki divan şiirlerinin sekiz zekâ alanının geliştirilmesindeki uygunluğu incelenmiştir.Araştırma sonucunda:1.Davranışçı kurama göre hazırlanan 9. ve 10. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarında sözel zekâ farkına varılmadan fazlasıyla desteklenmişken diğer zekâ alanlarına nadiren rastlanmıştır.2.Yapısalcı yaklaşıma göre hazırlanan edebiyat ders kitaplarının eksik ve yetersiz yönlerinin bulunmasına rağmen Çoklu Zekâ Kuramına uygun olduğu görülmüştür.3.Tezi desteklemek için yapılan anket çalışmasında 2005 edebiyat programına göre hazırlanan, edebiyat ders kitaplarının Çoklu Zekâ Kuramı açısından uygulanabilirliği hakkındaki öğretmen görüşlerinde kitaplar ve Çoklu Zekâ Kuramı arasında bir bütünlük bulunmadığı tespit edilmiştir.Araştırma sonunda edebiyat kitaplarından çıkan bulgulara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Turkish Literature classbooks of class 9th and class 10th which were approved by Ministry of National Education in 2005 and classbooks that were prepared and confirmed according to Turk Literature programme by publications are Simsek, Serhat and Inkilap under the Theory of Multiple Intellegence (MI Theory).The Divan poems in the books were mentioned above are investigated under the all types of intelligence profile in MI theory with the aim of determining of differencies and weaknesses (inadequate sides) of those books.In order to investigate the appropriateness of Divan poems in terms of providing improvement at 8 intelligence profile in Turk Literature classbooks of class 9th and class 10th, an MI questionnaire is given to the theachers of Turkish Language and Literature at secondary schools under the Ministry of National Education .As a result of this examine ;1. The linguistic intelligence are over-supported not purposely in the Turk Literature classbooks of class 9th and class 10th which were prepared according to the Constructive Approach.2. Altough some inadequate sides of Literature class books which were prepared acording to the Constructive Approach, they are reasonably appropriate for MI Theory.3. According to the teachers who attended the MI questionnaire study there isn?t correlation between MI theory and classbooks in terms of applicability of MI theory on Turk Literature classbooks that are prepared according to the Literature programme of the year of 2005.At the end of this study there are some advices given by the examiner according to the evidiences in Literature clasbooks.