Görsel sanatlar eğitiminin ilköğretim I. kademedeki öğrencilerde çevre bilinci düzeylerinin gelişmesine katkısı
The contribution of visual arts education to the improvement awareness level of I st grade students in primary school
  1. Tez No: 234475
  2. Yazar: NEZAKET DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Araştırmada; 1. sınıf öğrencileri üzerinde görsel sanatlar eğitimi dersinin, öğrencilerin çevre bilinci düzeylerinin gelişmesine katkısının ne oranda olduğu, çevre bilincine yönelik kazanımların işlendiği görsel sanatlar dersini almadan önceki ve sonraki durumları arasındaki farklılıklar belirlenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara ili dâhilindeki tüm ilköğretim 1. sınıf görsel sanatlar eğitimi dersi alan öğrenciler, örneklemini ise Gazi İlköğretim Okulu görsel sanatlar eğitimi dersi alan 16 kişilik 1. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Verilerin toplanması için“kontrolsüz ön ve son-test”modeli kullanılmıştır. Bu ölçekle öğrencilerin çevre bilinci düzeylerinin ortaya konması amaçlanmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulguların sonucunda ön-test ve son-test puanlarının t-testi sonuçları ve cinsiyete göre bağımsız t-testi sonuçları kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tablolar kullanılmıştır.Araştırma sonucunda;1) Uygulanan ön-test ve son-test sonuçlarında öğrencilerin çevre bilinci düzeylerinde belirgin farklılıklar olduğu görülmüştür.2) Görsel sanatlar eğitimi dersi alan öğrencilerin, çevreye yönelik tutumlarında olumlu yönde artış olduğu gözlemlenmiştir.3) Görsel sanatlar eğitimi dersi bireylere; doğaya, güzele, estetik olana saygı duymayı, doğal olanı korumayı, olduğu gibi kabul etme bilinci kazandırabilmektedir. Öğrencilerin, görsel sanatlar eğitimi dersi sürecinde çevre bilinçleri düzeyinde olumlu değişiklikler gösterdiği görülmüştür. Çevrelerine bakış açılarında bazı farklılıklar görülmektedir. Doğayı sevme, ona saygı duyma, çevresindeki doğal varlıkları koruma bilinçlerinde artış olduğu görülmüştür.4) Uygulanan ön-test ve son-test sonucunda; öğrencilerin çevre bilinci düzeylerinde ve çevreye yönelik tutumlarında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the differences between the situations of students before and after taking the lesson of visual arts education and the rate of contribution to the improvement for environment awareness level of 1st grade students.The popilation of this study consists of 1st grade students who have taken the lesson of visual arts education in all primary schools in Ankara and the sample of it consists of 16 1st grade students who have taken the lesson of visual arts education in the Primary School of Gazi.In order to collect the data, the model of uncontrolled pre-test and post-test are used. It is aimed to display the students? level of environment awareness with this scale.At the end of the inventions of this research, the results of independent samples t-test according to gender and the results of points belong to pre-test and post-test are used. The data is analyzed by the pocket programme of SPSS 16.0 ( The Statistical Packet for the Social Sciences 16.0). Through the evaluation of the data the tables are used in this research.According to this research;1) Based on the evidences from the front test and last test, it is seen that there are prominent differences on the students? level of environment awareness.2) It is observed that there are positive increases on the attitudes of students who have taken the lesson of visual arts education toward the environment.3) The lesson of visual arts education can make individuals gain and cognizance in order to accept the protection of natural environment, respecting to aesthetics, nature and beauty. During the lesson of visual arts education it is observed that students have showed positive differences on the level of their environment awareness. It is seen some differences on their aspects of environment. In addition to this, it is obtained that their consciousness have increased about the protection of natural being on the environment, respect and passion for nature.4) From the results of front test and last test, it is obtained that students have not showed meaningful differences on their level of environment awareness and attitudes toward the environment according to their gender.