Avrupa Birliği Hukukunda fikri haklar
Intellectual property rights at EU Law
  1. Tez No: 234497
  2. Yazar: KÜBRA GÖKBEN İSLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamız kapsamında Fikri Hakların, Avrupa Birliği Hukuku'nda Avrupa Birliği Direktifleriyle yapılan yasalaştırma sürecinde Türkiye'nin durumu ve uyum süreci incelenmektedir. Çalışmamızın giriş bölümünde Fikri Haklar kavramı ve önemi hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde, genel olarak Fikri Hakların içeriği ve Türk Hukuku'ndaki yeri incelenmektedir. İkinci bölümde ise Avrupa Birliği Hukukunda Fikri Haklara ilişkin düzenlemeler ve Türk Hukukunun bu düzenlemeler karşısındaki durumu ve uyumu amacıyla yapılan yasal değişiklikler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of this thesis, the legislation process of intellectual property rights by EU Law of Directives and Turkey?s position during this adaptation process are studied. In introductory chapter, concepts and importance of intellectual property rights are enlightened. In the first chapter, nature of the intellectual property rights and where those rights stand before Turkish Law are analysed. In the second chapter, arrangements relating to intellectual property rights at EU and position of Turkey about those arrangements and also all the legal changes happened in TurkishLaw in order to adaptation process of being a member of EU are considered comparatively.