Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde uyum (siyasi, enerji, ekonomik ve kültürel boyutu)
Harmony in Turkey-Azerbaijan relations ( political, energy, economical and cultural aspect)
- Tez No: 234513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Azerbaycan'ın 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanmasının ardından, aynı soydan gelen ve aynı din, dil ve kültür değerlerine sahip olan Türkiye ile Azerbaycan, birbirleriyle yakın bir işbirliği geliştirmiştir. Geliştirilen bu işbirliği sonucunda iki devlet uluslararası platformda birbirleriyle uyumlu politikalar yürütmektedir. Bu çalışmada Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler Siyasi İlişkilerde Uyum, Enerji Alanında Uyum ve Türkiye-Azerbaycan İlişkilerindeki Uyumun Ekonomik ve Kültürel Boyutu başlıkları altında ele alınmıştır. Bu çerçevede, iki devlet arasındaki uyum ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Azerbaijan gained it?s independence with dismemberment of the Soviet Union in 1991, Turkey and Azerbaijan, which come from same race and belong same values in terms of religious belief, language and culture, have improved close cooperation between each other. At the result of this cooperation, these two states have been pursuing harmonic policies each other at the international platform. İn this study, the relations between Turkey and Azerbaijan has been dealed with under titles of Harmony in the Political Relations, Harmony in the Energy Field and Economical and Cultural Aspect of the Turkey-Azerbaijan Harmony. Within this context it has been tried to display harmony between two states.