Bir idari işlem olarak personel sicil işlemi
Staff record processing as an administrative action
  1. Tez No: 234540
  2. Yazar: SELÇUK GİŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doktrinde personel değerlendirmesi, memur değerlendirmesi ve başarı değerlendirilmesi gibi kavramlarla ifade edilen sicil işlemini; personelin çalıştığı kuruma katkısını artırmasını ve kurumdan elde edeceği yararların büyümesini sağlamayı, sicil amirleri ile personel arasındaki iletişimi arttırmayı, personelin verilen görevlere ne derecede ulaşabildiğini ölçmeyi amaçlayan, idarenin takdir yetkisini yoğun olarak kullandığı kesin ve yürütülebilir nitelikli bir idari işlem şeklinde tanımlayabiliriz. Sicil işleminin bir idari işlem oluşu ve kamu hizmetlerini yerine getirilmesini etkileyen bir araç olması, bu işlemin idare hukuku yönünden de önemini ortaya çıkarır.Sicil işlemi; bir yandan personelin yükseltilmesi, ücretlerin belirlenmesi, başarısının ortaya konulması, görevine son verilmesi, görev yerlerinin değiştirilmesi ve eğitim ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması gibi birçok işlemin dayanağı olmakta, öte yandan da idarenin verimlilik ve etkenliğini artırmanın bir aracı olarak düşünülmektedir. Sicil işleminin bu işlevleri yerine getirebilmesi için; kişisel nitelikleri değerlendirmekten ziyade personelin görevini gerçekleştirme derecesini ölçmeye yönelik, gizlilikten ziyade açıklık ilkesine dayalı olarak ve ilgili personelin katılımı da sağlanarak objektif ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirilmelidir.Kamu personelinin haklarını, özgürlüklerini ve yararlarını etkileyen ve idarenin takdir yetkisini yoğun olarak kullandığı kesin ve yürütülebilir nitelikli bir idari işlem olan sicil işleminin yapılışında bir takım idari usul ilkelerine uyulması gerekir. Bu ilkeleri; gerekçe ilkesi, açıklık ilkesi, bilgi edinme hakkı, sicil raporunun personele en yakın amir tarafından doldurulması ilkesi, başvuru yollarının gösterilmesi ile geçerli, güvenilir ve objektif olması ilkesi şeklinde sıralayabiliriz.Anahtar Sözcükler1.İdari işlem.2.Sicil işlemi.3.Sicil işleminin objektif olması.4.Açıklık ilkesi.5.Bilgi edinme hakkı.
Özet (Çeviri)
Record processing, which is explained in doctrine with concepts such as staff evaluation, government officer evaluation and success evaluation, can be defined as an accurate and executable administrative action through which the administration uses its discretionary power intensively, and which aims increasing both the personnel?s contribution to the organization and the benefits they get from the organization, enhancing communication between the registry chiefs and staff and measuring to what degree the personnel can achieve the tasks given.While record processing forms a basis for advancing personnel, determining their wages, manifesting their success, disemploying them, altering their assigned positions and conceiving their necessities of training; it is also thought to be a means of increasing the efficiency and activity of the administration. In order for record processing to realize these functions, it must be carried out objectively and neutrally, with the intent of evaluating the personnel?s degree of fulfilling their duties rather than their personal characteristics, and based on the principle of clarity rather than confidentiality.In executing staff recording, which is an accurate and executable administrative action through which the administration uses its discretionary power intensively, certain administrative procedure principles must be adapted. We can list these principles as; the principle of justification, the principle of clarity, the right of knowledge acquisition, the principle of registry reports being issued by the chief closes to the personnel, the principle of application routes being demonstrated and them being valid, reliable and objective.Keywords1. Administrative action.2. Record processing.3. Objectivity of record processing.4. The principle of clarity.5. The right of knowledge acquisition.