Osmanlı düzeninde reform arayışları ve Katip Çelebi
Pursuing reforms in Ottoman ordre and Katip Çelebi
  1. Tez No: 234541
  2. Yazar: MEHMET ALİ ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Osmanlı Devleti'nin bozulma emareleri göstermeye başladığı 16.yy'dan itibaren, dönemin önde gelen aydınları bu bozulmaya yönelik çeşitli önerilerini sistemli bir halde padişaha sunmuşlardır. Bunların önde gelenlerinden birisi de Katip Çelebi'nin 17.yy'da hazırladığı Düstürü'l-amel li-ıslahi'l halel adlı eserdir. Katip Çelebi bu eserinde mevcut sıkıntılara çare olabilecek bir dizi tedbir sıralamıştır. Bunlar sırasıyla reaya, asker ve hazine şeklinde üç toplumsal grup üstünden yapılmış ve her birinin durumu ayrı ayrı incelenmiş ve tartışılmıştır. Katip Çelebi analizlerini İbn Haldun'un“üç hal yasası”yaklaşımının derin etkisi altında kaleme almış ve önerilerinde analoji metodunu tercih etmiştir. İnsan bedeniyle bir beden olarak tasarladığı devlet arasında doğrudan benzerlikler kurarak, eleştirilerini alabildiğine etkili kılmaya çabalamıştır. Ona göre bozulmanın altında yatan ana unsur, eski gelenek ve idare tarzının idareciler nezdinde zamanla unutulmuş olmasıdır ve o nedenle yapılacak iş, güçlü bir kişinin yönetiminde yeniden eski zihniyet ve idare tarzına geri dönmektir. Bunun için dürüst ve işbilir yöneticilerin işbaşına getirilmesi gerekir. Reayanın ağır vergilerle ezilmemesi ve adalet ilkesinin daima ön planda tutulmasıyla devletin sağlıklı bir ömür sürmesi sağlanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
From 16th century in which Ottoman Empire's system appearanced defeat, the foremost intellectuals presented their own resolutions to the Sultan (Padi-şah) about the problems systematically. One of them was the book of Katip Çelebi namely“Düstürü'l-amel li-ıslahi'l halel”published at 17th century. İn this book the writer arranged some measures that could be cure for the present troubles. The book invastigated the problems through three social groups (villager, soldier and treasure of the Ottoman state) and each of them are considered and discussed in order. He used the analogy as a method in his text and compared directly the human body and the state as a body. According to Katip Çelebi the basic reason of the defeats was that Ottoman Sultan's abandoned their former state traditions. Hence the main solution to the defeats was returned to the former (kadim) traditions and mentality.