Balıkesir Merkez Ovaköy'de sosyal ve dini hayat
Social and religious life in Balıkesir center Ovaköy
  1. Tez No: 234590
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, Balıkesir Merkez Ovaköy'deki sosyal ve dini hayat hakkında Ovaköylüler'e uygulanan anket verilerine dayanarak bilgi sahibi olmaktır. Çalışma giriş, üç bölüm ile sonuçtan oluşmaktadır.Giriş Bölümünde: Araştırmanın konusu, amacı ve önemi, sınırlılıklar, evren ve örneklem, araştırmanın yöntemi ele alınmıştır.Birinci Bölümde: Araştırma bölgemiz olan Balıkesir Merkez Ovaköy ile ilgili genel bilgiler verilmiştir.İkinci Bölümde: Araştırma bölgemiz olan Balıkesir Merkez Ovaköy'deki 210 denekten elde edilen bulgular ve yorumlardan hareketle, sosyal hayatla ilgili bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmamıza katılanlar çeşitli niteliklerine göre tanıtılmış, sosyal hayatlarıyla ilgili çeşitli tutum ve davranışları üzerinde durulmuştur.Üçüncü Bölümde: Yine 210 denekten elde edilen bulgu ve yorumların ışığında, Balıkesir Merkez Ovaköy'deki dini hayatla ilgili bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmamıza katılanların dini inaçlara ve ibadetlere bağlılıkları, çeşitli konulardaki dini kanaatleriyle çeşitli nitelikleri arasındaki münasebetler analiz edilmeye çalışılmıştır.Son olarak, bulgu ve yorumlardan elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this inquiry is to have a knowladge about the social and religious life in Balıkesir Center Ovaköy by abiding the survey that has been done to Ovaköy citizens. This work includes introduction, and conclusion made up of 3 parts.In introduction part, the topic, purpose and importance, restrains, universe and sampling, method have been discussed .In the first part, general knowladge about our inquiry region Balıkesir Center Ovaköy is gıven.In the second part, with the help of comments and discoveries that are get by 210 subjects in our inquiry region Balıkesir Center Ovaköy, it is tried to be reached the knowladge about sociallife. The participants are acquinted according to various qualities and the participants are mainly concemed with various behaviours and approaches about their sociallife.In the third part, again in the light of comments and discoveries that are get by 210 subjects, it is tried to be reached the religious life in Balıkesir Center Ovaköy. The participants are analized through their dedication to religious beliefs and devotion, the correlation between their quality and their religious opinions on various topics.Last1y, it is paid attention to conclusions that are get by these comments and discoveries.