Toplum destekli polislik uygulaması öncülleri ve sonuçları
The community policing implementations and results
- Tez No: 220138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizde 2000'li yılların başlarından itibaren emniyet teşkilatının taşra ve merkez teşkilatı tarafından Toplum Destekli Polislik (TDP) konusuna ilgi duyulmaya başlanmış olup, uygulama genel itibariyle halkla ilişkilerni geliştimeye yönelik faaliyetlerle sınırlı kalmıştı. Son yıllarda polisi ilgilendiren mevzuatta yapılan değişikliklerle yetkilerinin daratılması ve polisten beklenen müşteri odaklı kaliteli hizmet sunması gibi etkenler polisin geleneksel görev anlayışı ile üstesinden gelemeyeceği bir hal almış ve yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu çalışmada toplum destekli polislik felsefesi ve uygulaması bu bakımdan incelenmiştir. Sivas İli Zara İlçesinde yerel imkanlarla tüm boyutları ile derinlemesine yürütülen TDP uygulamalarının halkın güvenlik algılarına etkileri incelenmiştir. Yürütülen saha çalışması kapsamında, Zara ilçe merkezi polis bölgesinde bulunan 9 mahallenin tamamında TDP uygulaması öncesi ilk uygulanan ankete katılan 416 katılımcı ile 6 aylık TDP uygulama süreci sonrasında uygulanan son ankete katılan 454 katılımcıdan elde edilen veriler polisin TDP uygulamalarının başarı oranını ölçmek amacıyla analiz edilmiştir. Sonuçta, TDP uygulaması sonrasında halkla ilişkiler, TDP uygulamalarından haberdar olma ve polisin görünürlüğü faktörlerinde artış, mahalle problemlerinde ise azalma olduğu görülmektedir. Değişkenler arasındaki etkileşimlerin test edildiği regresyon analizleri sonuçlarına gore ilk önce TDP unsurları(polis görünürlüğü, halkın TDP'den haberdarlığı, polis halk ilişkileri) ile TDP sonuçlarının(algılanan mahalle problemleri, TDP'ye güven, suç korkusu, halkın kendi güvenlik tedbirlerini alma) hep birlikte ve doğrudan çalışmamızın nihai bağımlı değişkeni mahalleyle bütünleşme faktörüne ne ölçüde etkide bulundukları incelenmiş; TDP unsurlarının mahalle ile bütünleşmeye doğrudan etki etmedikleri, suç korkusu ve mahalle problemleri algısındaki artışın mahalle ile bütünleşmeyi azaltıcı bir etkisinin olduğu, TDP'ye güven ve kendi güvenlik tedbirlerini alma algısındaki artışın mahalle ile bütünleşmeyi arttırıcı bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca TDP unsurlarından polis-halk ilişkilerinin TDP sonuçlarından TDP'ye güven vasıtasıyla mahalleyle bütünleşmeyi arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Interest to Community Policing (CP) in our country (Turkey) started to appear at the beginning of the 2000s, as in the form of limited efforts to improve police & public relations by national police city directories, departments and head quarters. Recently the effects of changes on the policing legislation and on the public expectations towards to high quality and community oriented policing services resulted as constriction at the police authority and made police unable to accomplish the new task with traditional policing methods, thus police tend to discover new approaches. In this study CP philosophy and implementations are analyzed from this perspective. It was aimed to examine the effects of CP activities on the neighborhood and police perceptions of the citizens of Anatolian small city, Zara. We collected data from resident surveys before (416 participants) and after (454 participants) the 6 months CP implementation period in the city center with 9 districts of police responsibility to examine how successful was the Police Department to implement CP. The relationship between residents? awareness of CP and evaluations of police-public relations, self protection, fear of crime, community integration, CP effects to crime were analyzed. Findings showed that after CP implementation, police-public relations, awareness of CP and police visibility perceptions increased and perceived neighborhood problems decreased to a large extend. The interactions between variables were tested with regression analysis indicate that findings CP implementation elements (police-public relations, residents? awareness of CP and police visibility) affect directly community integration. While fear of crime and neighborhood problems decrease community integration, people?s trust in the effectiveness of CP implementation and self protection increase community integretion. Furthermore, people?s trust in the effectiveness of CP implementations mediates the relationship between police-public relations and community integration.