İngiltere ve Türkiye'de ilköğretim programlarındaki vatandaşlık eğitiminin karşılaştırılması
The comparison of citizenship education in primary education curricula in England and Turkey
- Tez No: 234601
- Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırma, İngiltere ve Türkiye'de ilköğretim düzeyindekivatandaşlık eğitimi programlarını karşılaştırmak; elde edilen bulgularsonucunda Türkiye'deki vatandaşlık eğitimi uygulamasına öneriler getirmekamacıyla yapılmıştır. Bu amaçla İngiltere ve Türkiye'deki vatandaşlık eğitimiprogramları, ?izlenen politikaların tarihsel gelişimi?, ?benimsenen yaklaşımlar?,?kazanımlar?, ?değerlendirme süreçleri? ve ?katılıma verilen önem? açısındanincelenmiştir. Araştırma ?Türkiye'de ilköğretim, İngiltere'de temel evre 1?2?3öğretim basamakları? ve ?iki ülkede uygulanmakta olan vatandaşlık eğitimiprogramları? ile sınırlıdır.Araştırmada tarama modelinden yararlanılmış; araştırma, belirlenen altamaçlar çerçevesinde içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Verilerintoplanmasında belge tarama yöntemi kullanılmış; İngiltere ve Türkiye'nineğitim sistemlerine ve vatandaşlık eğitimi programlarına ilişkin, ülkelerineğitim bakanlıkları ile ilgili kurum ve kuruluşların elektronik sayfalarından, ilgilikitap, makale, tez, proje raporu vb. basılı bilimsel kaynaklardanyararlanılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, İngiltere'de vatandaşlıkeğitiminin, 1990'lı yıllardan sonra, özellikle Vatandaşlık Eğitimi DanışmaGrubu'nun kurulması ile gelişmeye başladığını; Türkiye'de ise vatandaşlıkeğitiminde bir takım tarihsel süreçlere ve öğretim programlarınınyenilenmesine bağlı olarak değişikliklerin gerçekleştiğini göstermiştir.İngiltere'de vatandaşlık eğitiminde bütünleşik ve zorunlu yaklaşımlarınbenimsendiği, yaklaşımlar konusunda okullara esneklik tanındığı ve tüm okulyaklaşımının temel alındığı; Türkiye'de ise tüm programa serpiştirilmiş olan?ara disiplin yaklaşımının? benimsendiği tespit edilmiştir. Türkiye'de veİngiltere'de vatandaşlık eğitimi kazanımlarının nitel ve nicel anlamdabirbirinden oldukça farklı olduğu; değerlendirme sürecinin ise ?kayıt tutma,rapor etme, ailelerin değerlendirmeden haberdar edilmesi, aktifdeğerlendirme etkinlikleri? bakımından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.Aile, okul ve toplum katılımı konusunda iki ülkenin resmi mekanizmalararacılığıyla oluşturdukları olanakların birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to compare the citizenship curriculain primary education in England and Turkey, and depending on the findings,to come up with some suggestions for the citizenship education practices inTurkey. For this reason, the citizenship education curricula in England andTurkey were examined in terms of `the historical development of the policiesfollowed?, `adopted approaches?, `learning outcomes?, `evaluation processes?and `the importance given to participation?. The study is limited with ?theprimary education in Turkey, key stage 1-2-3 in England? and ?thecitizenship education curricula followed in both countries.In the study, the survey model was used, and it was analyzed usingthe content analysis technique based on the sub-objectives. In the datagathering process, Document analysis model was used; web pages of theinstitutions and foundations related with the department of education of thementioned countries, and such printed scientific resources as books, articles,theses, and project reports about the education system and citizenshipeducation curricula in England and Turkey were utilized.The findings of the study indicate that the citizenship education inEngland started to develop after 1990s, especially after the foundation ofAdvisory Group on Citizenship Education, and some changes regarding thecitizenship education occured in Turkey depending on some historicalprocesses and curricular innovations. It was found out that integrated andseparate stand-alone subject approaches were adopted in England, schoolswere given flexibility, and whole school approach was accepted, but inTurkey ?sub-discipline approach? interspersed into the whole curricula wasadopted. The findings revealed that the citizenship education learningoutcomes in Turkey and England are quite different from each otherqualitatively and quantitatively, and the evaluation process differed in termsof ?recording, reporting, informing the parents about the evaluation, andactive evaluation practices?. Moreover, the facilities provided via the formalmechanisms concerning school and society participation were found to bedifferent in the aforementioned countries.