Boehm okul öncesi temel kavramlar testi?3' ün 36?47 aylık çocuklar için Türkçeye uyarlama çalışması
Turkish adaptation of Boehm preschool test of basic concept-3 on 36-47 month old
  1. Tez No: 234607
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAGLAYAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalısmanın amacı, çocukların temel kavram bilgilerinidegerlendirmek için gelistirilen Boehm Okul Öncesi Temel Kavramlar Testi?3'ün (Boehm?3 Okul Öncesi Testi) Türkçe formunun 36?47 aylık çocuklariçin geçerlik ve güvenirlik çalısmalarının yapılmasıdır. liskisel taramamodelinde betimsel bir arastırma olan bu çalısma için, Ankara ilindeki çesitlianaokullarına devam eden ve 36?47 ay aralıgında olan toplam 200 çocuktesadüfî örnekleme yolu ile seçilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is for 36?47 month old children, to conductthe validity and reliability analyses of Turkish form of the Boehm Test ofBasic Concept, Third Edition- Preschool (Boehm?3. Preschool) developed forunderstanding basic concept knowledge of children. The participants of thisdescriptive study that has a relational scan model are 200 randomly selectedpreschoolers aged 36 to 47 months.