Batı seyahatnamelerine göre XIX. yüzyılın Osmanlı toplumunda kadın ve aile
According to European tavelling books, the Ottoman women and the the family in 19. th century
- Tez No: 234606
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
19. yüzyıl sosyal, kültürel ve politik hayat bakımından hem Avrupa hem de Türk tarihiiçin en önemli süreçlerden biridir. 19. yüzyılda Sanayi ve Fransız devrimlerinin bir sonucuolarak gittikçe zenginlesen Avrupa ülkelerinin tersine Osmanlı mparatorlugu Avrupaülkelerindeki gelismeleri yakalayamadıgı için derin sosyal, politik ve ekonomik krizlerleçöküyordu.O dönemde, Osmanlı mparatorlugu'nu Avrupa ülkelerinden yeni teknolojileri veyönetimsel reformları transfer ederek çöküsten kurtarmak için Batılılasma hareketleri vefikirleri gelisti. Batılılasma reformları sırasında, ailenin ve kadının durumu toplumsal degismebaglamında Osmanlı entellektüelleri tarafından en çok sorgulanan alanlardan biri olmustur.Sosyal problemlerin çıkıs noktaları hakkında yerli yazarların ve entelektüellerinargümanları mutlaka çok önemlidir fakat diger taraftan Avrupalı seyyahlarınseyahatnamelerini analiz ederek karsılastırmak çok zengin sosyolojik bilgi verebilir. Buçalısmada, seyahatnameler Osmanlı ailesi ve kadını hakkında Avrupalıların bakıs açılarınınnasıl olustugunu belgeleyen dokümanlar olarak alınmıstır.Bu arastırma dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, 19. yüzyılın dünyada,Avrupa'da ve Osmanlı İmparatorlugu'nda nasıl yasandıgı genel hatlarıyla aktarılmaktadır.ikinci bölümde, Osmanlı aile yapısı ile ilgili literatür taraması yapılmıstır. Üçüncü bölümdeseyahatnamelerin arastırma konusu ile ilgili kısımlarından orijinal alıntılar alınıp analizedilmistir. Son bölümde ise arastırmanın genel degerlendirilmesi ve bu degerlendirmedogrultusunda sonuç ve öneriler kısmı gelistirilmistir.Seyahatnamelerin analiz edilmesinin, Avrupa'daki Osmanlı kadını ve ailesi imgesinintarihi ve kültürel kökenlerini netlestirmeye yardım edebildigi görülmüstür. Seyyahlarınbirbirinden oldukça farklı, degisen ve çelisen gözlemlerde bulunmalarına ragmen Batılıhalkların kolektif bilincinde olumsuz imgelerin daha kalıcı oldugu görülmüstür. mgelerinnasıl yaratıldıgını çözümlemek Avrupalı halklarla olan iletisim problemlerini çözme yollarınıaydınlatabilir ve ayrıca Avrupa ile bütünlesme sürecinde nasıl daha iyi bir diyalog kurulabilirkonusunda bulanık kalan noktaların netlesmesi için katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
19.th century is a very important period in social, cultural and political life in bothTurkish and European History. In 19th century while the European countries were being themost powerful countries as a result of the Industry and French Revolutions, on the contrarythe Ottoman Empire that could not keep up with the developments of European countries,wascollapsing in deep social, political and economical crises.In that time, westernization movement and ideas developed to save the OttomanEmpire from collapsing by transferring the new technologies and administrative reforms fromEuropean countries. During the westernization reforms, the situation of the family and womenwere one of the main fields which were questioned on the context of the change of society bythe Ottoman intellectuals.Native writers? and intellectuals? arguments about the origins of the social problemsare certainly very important but on the other hand, analyzing and comparing the perception ofEuropean travellers from their travelling books can give very rich sociological information. Inthis study, travelling books are the documents that are supposed to prove how the Europeans?points of views about the Ottoman family and women existed.This study consists of four main cheaapters. In the first cheapter, the generalcharacteristics of the 19.th century in the world, in the Europe and in the Otoman Empire istold. In the second cheapter, a literature searching about the structure of the Otoman family isdone. In the third cheapter, the original related parts of the travelling books is taken to analyz.In the last cheapter, a general evaluation part is made, in the direction of the evaluation, aconclusion part and a suggestion part are developed.Analyzing travelling books can help clarifying the historical and cultural roots of theimage of the Otoman women and family in European countries. Although, the observations ofthe travellers are quite different from eachother, changeable and contradictory,it s realisedthat in the common consideration of the European people has the most negative images of thetravelling books.Figuring out how the images were created can enlighten the ways of solving thepresent problems of communication with the European nations and also contribute to makeclear the blurring points of how to set up a better dialogue in the process of Europeanintegration.