İlköğretim Öğrencilerinin Ev Ödevleri İle İlişkili Tutumlarını Etkileyen Faktörler
Factors affecting primary school students? attitudes related to homework
- Tez No: 234646
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim 4. ve 7. sınıf öğrencilerinin ev ödevleriile ilişkili tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma taramamodelinde bir çalışmadır. Verilerin çözümlenmesinde faktör analizi, maddetoplam korelasyonu, aşamalı çoklu regresyon ve pearson korelasyonkatsayısı analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara ilininÇankaya, Altındağ, Yenimahalle ve Keçiören ilçelerindeki Milli EğitimBakanlığı'na bağlı devlet okullarının ilköğretim 4. ve 7. sınıf öğrencilerioluşturmaktadır. Araştırma örneklemini, bu ilçelerdeki okullardan 2005 yılındayapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı(OKS)'na giren öğrenciler içinden seçilmiş bir grup oluşturmuştur. Örneklemgrubuna araştırmacı tarafından geliştirilen ?Ev Ödevine İlişkin Tutum Ölçeği?uygulanmıştır. Ölçeğin ön uygulaması toplam 193 öğrenci, asıl uygulaması ise600 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Ön uygulama sonrası faktör analizi vemadde toplam korelasyonu yapılmıştır. İlköğretim 4. ve 7. sınıf öğrencilerininev ödevleri ile ilişkili tutumlarını aile ile ilgili özellikler, sahip olunan olanaklar,aile ile yapılan etkinlikler, öğrenci tarafından yapılan etkinlikler ve kendiyle ilgiliözellikler faktörlerinden hangilerinin yordayıcı olup olmadıkları ise aşamalıçoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Bu araştırmada, aile ile ilgiliözelliklerden annenin çalışma durumu, annenin eğitim durumu, baba mesleğideğişkenleri; sahip olunan olanaklardan bilgisayar, internet bağlantısıdeğişkenleri; aile ile yapılan etkinliklerden sinema-tiyatroya gitme, müzesergiyegitme değişkenleri; öğrenci tarafından yapılan etkinliklerden özel dersalma veya kursa gitme değişkenleri; kendiyle ilgili özelliklerden fen bilgisibaşarısı, okul öncesi eğitim değişkenleri öğrencinin ev ödevleri ile ilişkilitutumlarını manidar şekilde yordamaktadır. Bu araştırma sonuçlarına göre;annesi çalışmayan, annesi okuryazar olmayan, annesi ortaokul mezunu olan,babası hizmet ve satış elemanı olan, evde bilgisayara ve internet bağlantısınasahip olmayan, müze-sergiye ve sinema-tiyatroya giden, özel ders almayanveya kursa gitmeyen, fen bilgisi başarısı düşük olan ve okul öncesi eğitimalmayan öğrenciler ev ödevlerine karşı olumlu tutum göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the factors affecting 4thand 7th grade students? attitudes related to homework. The research wasdone in the frame of general research model and the data were analyzed byfactor analysis, item-total correlation, Pearson correlation coefficient andstepwise multiple regression analysis. The population of the researchconsists of 4th and 7th grade students from public schools in Çankaya,Altındağ, Yenimahalle and Keçiören counties, Ankara. The sample wasselected among students taking Secondary Education Student Selection andPlacement exam (OKS) in 2005. The data were collected by means of ?TheAttitude Scale Related to Homework?. The scale was developed by theresearcher. Pre-application of the scale was applied on 193 students andactual application of it was applied on 600 students. The data collected bypre-application of the scale were analyzed by using factor analysis and itemtotalcorrelation. To investigate which of the factors like family characteristics,owned facilities, activities acted with family, activities acted by students andcharacteristics of students predict the attitudes of 4th and 7th grade studentsrelated to homework, the stepwise multiple regression analysis was used. Inthis research, it is determined that variables mother?s working situation relatedwith family characteristics; having computer and internet at home related withowned facilities; going to museum, exhibition, cinema and theatre related withactivities acted with family; taking tutoring related with activities acted bystudents; achievement in science lesson and getting pre-school educationrelated with students? own characteristics significantly predict the students?attitudes related to homework. According to results of this study, studentswhose mothers are illiterate, graduate from secondary school or do not work,and students whose fathers work in service sector show positive attitudesrelated to homework. Moreover, students not having computer and internet athome, not taking tutoring, not getting pre-school education and studentshaving low success in science lesson show positive attitude related tohomework.