Ankara ili Mamak ilçesi kamu eğitim kurumları yöneticilerinin belge yönetiminde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The problems which the administrators of puclic schools have experienced in document management and the solutions to these problems in Mamak in Ankara
- Tez No: 234658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Ankara İli Mamak İlçesi kamu eğitim kurumuyöneticilerinin belge yönetiminde yaşadıkları sorunlar ile bu sorunlarınçözümüne yönelik önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada birnitel araştırma tekniği olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Ankara İli Mamakİlçesi kamu eğitim kurumlarında görevli üçü kadın, 22 eğitim kurumuyöneticisiyle görüşülmüştür. Görüşmelerde altı açık uçlu sorunun yer aldığıyarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler, yazılı metneçevrilmiş ve bu metinler ?içerik çözümlemesi? yöntemiyle çözümlenmiştir.Görüşmelerle elde edilen bulguların desteklenmesi amacıyla aynı bölgedebulunan 82 okula ait resmi yazı örnekleri de içerik çözümlemesi yöntemiyleincelenmiş ve bu yazılarda yapılan yanlışlar belirlenmiştir. Bu araştırmadanelde edilen bulgulara göre kamu eğitim kurumu yöneticileri belge yönetimininfarklı alanlarında sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların bir bölümününkaynağı yöneticilerin kendisi, bir bölümünün kaynağı yasal düzenlemeler, birbölümünün kaynağı da devletin yönetsel yapısıdır. Yöneticiler, belgeyönetiminin farklı alanlarında yaşadıkları sorunlara ilişkin çeşitli çözümlerönermişlerdir. Bu çözüm önerilerinin bir bölümü yöneticilerin kendisiyle ilgiliiken bir bölümü Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatıyla ilgilidir
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to identify the problems which theadministrators of public schools have experienced and the solutions to theproblems in document management. In the research, the technique ofinterview which is a kind of qualitative research method has been used. It hasbeen interviewed with 22 administrators working in the public schools inMamak in Ankara. Three of these administrators are women. An interviewform including six open-ended questions has been used in interviews. Thevoice record of this interview has been translated into the written text and thetexts have been analyzed by the method of content analyses. Formal writtensamples of 82 schools in the same region have been investigated by themethod of content analyses in order to support the findings obtained in theinterviews. The errors in these texts have been determined. According to thefindings of this research, it has been noticed that the administrators of thepublic schools have experienced the problems in the different areas. A part ofthere problems are caused by the managers by themselves. The secondcause is the legal arrangements and the third cause is the administrativestructure of the government. The administrators have suggested differentsolutions to the problems in different areas of the document management.The solution to there problems are related with administrators oneselves.The other part is related with the central and local organizations of theMinistry of National Education.