Açık İlköğretim Okulu' na kayıtlı yetişkinlerin açık öğretim sistemine ilişkin görüş ve beklentileri (Ankara ili örneği)
Opinion and expectation of the adults who are registered at Açık İlköğretim Okulu (open elementary school) concerning the open education system (Ankara city sample)
- Tez No: 234662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma Açık İlköğretim Okulu' na kayıtlı yetişkinlerin açık öğretimsistemine ilişkin görüş ve beklentilerini değerlendirmek amacıyla öğrenci görüşlerinedayalı olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, Ankara' da kayıtlıtoplam 4855 Açık İlköğretim Okulu öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma örnekleminiise bu evrendeki 500 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarakgeliştirilen anket 44 sorudan oluşmaktadır. Geliştirilen bu anket öğrencilere; gönüllüktemelinde ve yansız olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS(Statistical Package for Social Sciences) 13.0 programı kullanılarak, frekans (f) ve yüzde (%)dağılımları alınmış, ki kare tekniği (x2) uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemesisonucu Açık İlköğretim Okulu' na kayıtlı yetişkinlerin sistemin iyileştirilmesi için; basılımalzemelere zamanında ulaşmayı, kişisel özellikleri ve imkanlarının dikkatealınmasını, yüz yüze eğitim imkanının sağlanmasını, basılı ders materyallerindekibilgilerin desteklenmesi amacıyla yayınlanan televizyon ve radyo ders saatlerininzamanlarına uygun olarak düzenlenmesini istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work was prepared in the aim of evaluating the opinion and expectation ofthe adults who are registered at Açık İlköğretim Okulu (open elementary school)concerning the open education system based on the opinions of the students. Targetpopulation of the study was composed of 4855 students of the Açık İlköğretim Okulu(open elementary school) who are registered in Ankara. Work sample was composedof 500 students of this target population. A questionnaire was created by theresearcher in the aim data collection. Questionnaire which was developed inaccordance with the aim of the research is consisting 44 questions. This developedquestionnaire was applied to the students based on volunteering and objectivity. Foranalyzing the collected data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 13.0program was used, frequency (f) and percentage (%) distribution was taken, squaretechnique (x²). As a conclusion of statistical analysis of the data, it has seen that theadults who are registered at Açık İlköğretim Okulu (open elementary school) wants;reach the printed materials timely, personality traits and opportunities are taken intoconsideration, face to face education opportunity will be provided, the time of thelessons on television and radio which has the aim of supporting the information onthe printed materials will be arranged according to their times.