Çocuklarını imam hatip lisesine gönderen anne babaların imam hatip liselerini tercih nedenleri ve beklentileri (Yozgat İli örneği)
The expectations of the parents who chose imam hatip high school for the education of their children and the motives behind their choice
- Tez No: 234663
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma bugünün koşullarında çocuklarını İmam Hatip Lisesinegönderen anne babaların İmam Hatip Lisesini tercih nedenlerini ve buokullardan çocuklarının eğitimi ve geleceği adına beklentilerini ve butercihlerine etki eden faktörleri belirlemeyi amaçlamıştır.Bu araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2006-2007 eğitim ?öğretim yılında Yozgat ilinde bir İmam Hatip Lisesinde öğrenim gören 30öğrencinin anne ve babaları oluşturmaktadır. Cinsiyet bazında verilerinincelenebilmesi için 17 kız ve 13 erkek öğrencinin anne ve babası seçilmiştir.14 anne, 16 baba ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırma yöntemi olarakderinlemesine mülakat yöntemi seçilmiş ve mülakatlar sesli olarakkaydedilmiştir. Mülakat yapılan anne babaların kendilerini rahat ifadeedebilmeleri için kimliklerinin saklı tutulacağı teminatı verilmiştir. Elde edilenveriler başlıklar altında incelenmiş ve gerekli görülen yerlerde birebir alıntılaryapılmıştır.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanınproblemi ele alınmış ve araştırmanın amacı, önemi ve kullanılan kavramlarıntanımları verilmiştir. İkinci bölümde, konunun tartışılması için gerekli olantarihsel çerçeve kronolojik olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde,araştırmanın yöntemi, çalışma grubu, veri toplama teknikleri ve verilerin analizihakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, araştırmanın bulguları ortayakonulmuş ve bulgular yorumlanmıştır. Beşinci bölümde araştırmanın sonucuortaya konulmuş ve öneriler getirilmiştir.Araştırmanın bulgularına dayanılarak, anne babaların çoğunluğunun, İmamHatip Lisesini çocuklarının din görevlisi olmaları gayesinin yanı sıra çeşitlisosyal ve/veya ideolojik kaygılar güttükleri için tercih ettikleri ve çocuklarınınahlaklı yetiştirilmesi beklentisini taşıdıkları ve kız ve erkek öğrenciler bazındabeklenti ve tercih nedenlerinin farklılıklar gösterebildikleri sonucuna varılmıştır.İmam Hatiplilik olgusunun ve diğer ortaöğretim kurumlarıyla ilgili ebeveynlerinsahip olabildikleri önyargıların İHL'nin seçilmesinde rol oynadığıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal and analyze the expectations of the parents whochose Imam Hatip High Schools for the education of their children, and thefactors that lie behind their choice in the light of the current situation of İmamHatip High Schools.This research is qualitative. The population of the research consisted of theparents of 30 students who attented one of the Imam Hatip High Schools inone of the districts of Yozgat. 15 male and 15 female students are chosendelibrately in order to analyze the data in terms of gender. Interview is chosenas the measurement tool for this research. Interviews with 14 mothers and 16fathers of the students of the Imam Hatip High School are recorded. Parentsare assured that their identities will not be revealed in order that they can feeland speak comfortably. The obtained data is analyzed under different headingsand the quotations are made, where necessary.The study consists of five parts. The first part covers the problem, the aim,the importance and the limits of the research. The second part covers thenecessary historical and cultural backgorund in order to analyze the subjectthroughly. The third part covers the measurement tools, the data analyzingtechniques. In the fourth part, the findings of the study are analyzed andevaluated. And the fifth part covers results and suggestions.According to the findings of the research, it has been determined that themajority of the parents? do not solely expect their children to become Imamsor Koran course teachers. They can also have some social and/or ideolojicalmotives behind their decisions and having well mannered and religouschildren is the common answer to the question of the reason of choosing ImamHatip High Schools. Besides, the expectations and the reasons of the choiceof Imam Hatips are changeable in terms of gender. ?Imam Hatip? is treated asan identity by some parents and the prejudices towars other high schools canplay an important role while they are making their decisions.