İlköğretim okulları birinci ve ikinci kademede görev yapan öğretmenlerin motivasyon ve iş tatminlerinin karşılaştırılması
The comparison of the motivation and job satisfaction levels of teachers teaching in lower elementary and upper elementary schools
- Tez No: 241161
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmanın amacı ilkögretim okulları birinci ve ikinci kademede görev yapan ögretmenlerin motivasyon ve is tatminlerinin karsılastırılmasıdır. Arastırmaya 2006-2007 Egitim-Ögretim yılında İstanbul'da Milli Egitim Bakanlıgı'na baglı dört okulda görev yapan 125 ögretmen katılmıstır. Arastırmada anket yöntemi kullanılmıs, elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS programı aracılıgıyla Cronbach Alpha, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıstır. Bu çalısmada ilkögretim ögretmenlerinin is tatminini etkiledigi düsünülen cinsiyet, kıdem, sektör, brans ve çalısılan kademe faktörleri incelenmistir. Öncelikle arastırmaya katılan ögretmenlerin demografik özellikleri belirlenmis ve profilleri çizilmistir. Anketteki açık uçlu sorulara alınan yanıtlarla ögretmenleri mesleklerini yaparken motive eden etkenler, ögretmenlerin ögrencileri motive etme yöntemleri ve ögretmenlerin kendilerini motive etme yöntemleri ortaya koyulmustur. 5'li Likert ölçekli sorulara alınan yanıtlarla asagıdaki bes hipotez irdelenmistir: 1. İlkögretim okulu ögretmenlerinin is tatmini ögretmenlerin cinsiyetlerine göre degisiklik gösterir. 2. İlkögretim okulu ögretmenlerinin is tatmini ögretmenlerin kıdemlerine göre degisiklik gösterir. 3. İlkögretim okulu ögretmenlerinin is tatmini ögretmenlerin çalıstıkları sektöre göre degisiklik gösterir. 4. İlkögretim okulu ögretmenlerinin is tatmini ögretmenlerin bransına göre degisiklik gösterir. 5. İlkögretim okulu ögretmenlerinin is tatmini ögretmenlerin egitim verdikleri kademeye göre degisiklik gösterir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular literatür ısıgında yorumlanmıs ve egitim yöneticilerine bazı önerilerde bulunulmustur
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the motivation and job satisfaction levels of teachers teaching in lower elementary and upper elementary schools. 125 teachers working in four elementary schools in Istanbul in the Academic Year 2006-2007 have participated in this study. A questionnaire has been applied; Cronbach Alpha, Kruskal- Wallis and Mann-Whitney U tests in the SPSS computer program were used to analyze findings. Gender, experience, sector, branch and the grade level taught were examined as factors that are thought to effect elementary school teachers? job satisfaction. First, the demographical features of the participating teachers were designated and their profiles were drawn. Then, factors that motivate teachers when teaching, methods that teachers use to motivate their students and themselves were found using the answers given to the open-ended questions in the questionnaire. The five hypotheses below were examined using the answers given to the lichert-scale questions in the questionnaire : 1. Elementary school teachers? job satisfaction differs based on their gender. 2. Elementary school teachers? job satisfaction differs based on their work experience. 3. Elementary school teachers? job satisfaction differs based on the sector they work in. 4. Elementary school teachers? job satisfaction differs based on their branch. 5. Elementary school teachers? job satisfaction differs based on the grade level they teach. Finally, the findings were interpreted in the light of the field literature and suggestions were made for educational administrators.