Society as the cause of loss of innocence in the novels of Mark Twain, J.D. Salinger and William Golding
Mark Twain, J.D. Salinger ve William Golding'in romanlarında masumiyetin kaybına sebep olarak toplum
  1. Tez No: 234747
  2. Yazar: ÜLGEN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. GÖNÜL UÇELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adventures of Huckleberry Finn, The Catcher in the Rye ve Lord of the Flies romanlarındaki çocuk ve ergen karakterlerin isyankar, yalıtılmış ve kötümser ruh hallerinin en büyük sebebi toplumdur. Toplumdaki yozlaşmış ve yapmacık bireyler nedeniyle romanlardaki baş karakterler kendilerini tehdit altında hisseder ve böylesi bir toplumda masumiyetlerini korumanın bir yolu olmadığı gerçeğiyle yüzleşirler. Her üç romanda da karakterler duyarsız ve baskıcı toplumdan bunalırlar, bu nedenle de masumiyetlerini ve bireyselliklerini korumak amacıyla toplumdan uzak kalmayı tercih ederler. Karakterler kaçınılmaz bir biçimde mağdur olurlar; yalnızlık, yabancılaşma ve bunalım yaşarlar. Bu tezin amacı, toplumun bireyin masumiyetinin kaybı üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Society is the major reason for child and adolescent characters? rebellious, isolated, desperate and pessimistic mood in Adventures of Huckleberry Finn, The Catcher in the Rye and Lord of the Flies. All young characters feel threatened by the manipulative, corrupted and phony members of the society and confront the fact that there is no way to avoid loss of innocence or to preserve their childhood innocence in such a corrupted society. In all three novels, children are suffocated by the insensitive and repressive society; therefore, they choose to be away from it in order to maintain their individuality and innocence. The characters inevitably become victims of their societies and suffer from alienation, isolation and depression. In this respect, this thesis is an attempt to explore the effect of society on individual?s loss of innocence.