Piyano eğitiminde karşılaşılan teknik güçlüklerin aşılmasına yönelik bir uygulama
An application to exceed the technical hardships encountered in piano education
- Tez No: 234765
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Yapılan bu çalışmada, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü müzik eğitimi anabilim dalı piyano eğitimi sürecinde yürütülen mevcut teknik çalışma yöntemlerine alternatif olarak farklı bir yöntem uygulanarak, piyano eğitiminde karşılaşılan teknik güçlüklerin aşılmasındaki başarı durumu irdelenmiştir. Alternatif olarak uygulanan teknik çalışma yönteminin, öğrenciye baş edemeyeceği aşırı bir yük getirmemesi, öğrenciyi bunaltmaması ve ulaşılması beklenen teknik düzeye daha kolay ve kısa zamanda gelinmesi koşullarını sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır.Bu yöntem, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki öğrenci profili, piyano eğitimi süresi, Piyanoda kazandırılmak istenilen beceriler gibi birçok faktör göz önüne alınıp dikkatle irdelendikten sonra gözlemlenen ihtiyaçlar doğrultusunda yapılandırılıp, uygulanmıştır.Uygulama sürecinde, betimsel ve deneysel olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Betimsel kısımda araştırma grubuna ilgili ?görüşme formu? ve ?tutum ölçeği? uygulanmış, deneysel kısımda ise ?kontrol gruplu ön test-son test? modelinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study conducted, the event of success in overcoming the technical hardships encountered in piano education has been scrutinized by being implemented a different method alternative to the currently conducted technical study methods in the process of piano education in the department of music education of education of fine arts. It has been researched whether alternatively applied technical study method is able to provide the conditions of not causing a burden with which students cannot cope, not oppressing the students and reaching the expected technique level which has been anticipated to attain in an easier way and in a shorter time.This method has been configured and applied towards the necessities observed after many factors such as student profile in the institutions which educate music teachers, the duration of piano education, the skills which are supposed to be gained.During the process of application, two methods as descriptive and experimental have been utilized. In the descriptive section, the study group was applied the related ?negotiation form? and ?attitude scale?, in the experimental section, pre-test and post-test with the control group were made use of.