Müzik eğitimi anabilim dallarında piyanoda eşlik dersi sürecinde caz armonisinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of utilizing jazz harmony in the course of accompaniment lecture in the department of music education of education faculties
  1. Tez No: 234763
  2. Yazar: MURAT DEVRİM BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, caz müziği armonisinin eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarındaki eşlik dersi sürecinde kullanılabilme durumu ve sağlayacağı katkılar araştırılmıştır. Çalışma sürecinde, caz müziği armonisi kullanan deney grubu öğrencileri ile klasik armoni kullanan kontrol grubu öğrencilerinin, kendilerine verilen bir parçanın armonik çözümlenmesine yönelik bilgi düzeyleri ve eşliklemeye yönelik performans düzeyleri arasındaki farklar ve gelişmeler ölçülmüştür.Bu araştırmanın çalışma grubunu, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı III. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Bu öğrencilerden rastgele seçilerek oluşturulan deney ve kontrol grubu, araştırmacı tarafından 11 haftalık süre boyunca uygulamalı olarak çalıştırılmıştır. Elde edilen ön-test ve son-test sonuçlarına göre, deney ve kontrol gruplarının bilgi düzeyleri ile eşliklemedeki davranış farkları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, eşliklemede caz armonisi kullanan deney grubu öğrencilerinden yazılı olarak çalışmaya ilişkin görüşleri alınmıştır.Elde edilen veriler SPSS (V10.0) yazılımı yardımıyla, ?Bağımsız T-Testi? kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the condition of the ability to utilize in the course of accompaniment lecture and its contributions which will be provided by jazz music harmony in the department of fine arts education and the department of music education of education faculties were researched. In the process of the study, the distinctions and progresses between the standards of knowledge aimed at harmonic analysis of a piece which is given themselves and performance level aimed at accompaniment of the experimental group students using jazz music harmony and control group students using standard harmony were observed.The study group of the survey included in the III grade students of the Department of Music Education in Faculty of Education at Selcuk University. Experimental and control group students who were assigned and consisted randomly were tutored practically by the researcher for 11 week-long. According to the pre-test and post-test results, the variances between the standard of knowledge and attitude dissimilarities in accompaniment of experimental (treatment) and control (comparison) groups were compared. Additionally, the experimental group students who used jazz harmony in accompaniment were asked to write down text-based responses for the study.The data obtained was assessed by using the independent T-Test by means of SPSS (V10.0) program.